PO DRUGIEJ STRONIE (LUSTRA)

Kolekcja galerii w Igławie (Czechy)


_______________________________________________________________

Po drugiej stronie (lustra) / Na druhé straně (zrcadla) / Through the Looking-Glass

Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě
Regionalna Galeria w Igławie (Czechy)

W pięciu salach Regionalnej Galerii w Igławie (Czechy) Galeria Bielska BWA prezentuje wystawę 81 prac 52 artystów wybranych z galeryjnych zbiorów sztuki współczesnej. To pierwszy pokaz bielskiej kolekcji poza granicami kraju - kolejny odbędzie się jeszcze w bieżącym roku w galerii w czeskim Zlinie - Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.
Kolekcja liczy obecnie 934 prace, w tym 407 obrazów malarskich.

 

plakat wystawy, proj. Jan Janeček; wykorzystany fragment pracy Ewy Juszkiewicz Grzeczna uczennica

 

Wystawa prezentuje fragment Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA, skupiając się na malarstwie po 2000 roku. Galeria w Bielsku-Białej znana jest z promowania tego nurtu sztuki, przede wszystkim za sprawą Biennale Malarstwa Bielska Jesień. Dzięki istniejącemu nieprzerwanie od 1962 roku konkursowi można w Bielsku-Białej, co dwa lata jesienią, zobaczyć jak wygląda współczesne malarstwo w Polsce. Także w kolekcji bielskiego BWA malarstwo jest nurtem wiodącym, a znaczącą jego częścią są prace nagrodzone w konkursie Bielska Jesień.

Kilka wybranych do wystawy wątków rozwija główny temat, który z jednej strony nawiązuje do słynnej powieści Lewisa Carrolla („Po drugiej stronie lustra") i jej surrealistycznych odniesień, a z drugiej - do pojęcia lustra jako symbolicznego portretu czy autoportretu. Jednocześnie prezentacja sztuki stworzonej przez artystów jednego kraju w kraju sąsiednim jest takim spojrzeniem na drugą stronę, próbą zrozumienia i poznania spraw, którymi zajmują się młodzi zwykle ludzie. Autorzy prezentowanych prac to pokolenie urodzone w latach 70., 80. i 90. XX wieku, z wyjątkiem kilkorga artystów urodzonych w latach 50. lub 60.
Prezentowane obrazy odnoszą się do takich problemów, jak ciało, uczucie, płeć, rytuał, twórczość, konsumpcja, transcendencja, wszechświat. Większość z nich to prace figuratywne, wielobarwne, ale wśród nich spotkać można dzieła abstrakcyjne.
Wśród kilkudziesięciu obrazów pojawia się wideoinstalacja Sławomira Rumiaka, stanowiąca kontrapunkt dla tradycyjnych technik olejnych na płótnie.

                                                                                  Agata Smalcerz ­- kurator wystawy

 

Rafał Borcz, Brzozy, 2011, olej, płótno

Jan Dziaczkowski, Śniadanie mistrzów, 2009, olej, płótno

 

Malwina Rzonca, Autoportret Durga, 2008, akryl, hologramy

Małgorzata Rozenau, The End, 2011, akryl, olej, płótno

 

Wybrane dzieła z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA pokazywane były już kilkakrotnie na wystawach w polskich galeriach: w Kaplicy Pałacowej w Koszęcinie („Miejsce dla sztuki, 2015), Galerii Manhattan w Łodzi („Ideo-ramy egzystencji", 2013), Teatrze Sztuk Sektor Sztuki w Jaworznie (z cyklu Art. Tranzyt, 2012).

W wystawie w Regionalnej Galerii w Igławie biorą udział: Marta Antoniak, Tamara Berdowska, Beata Ewa Białecka, Rafał Borcz, Agnieszka Brzeżańska, Robert Bubel, Jakub Ciężki, Andrzej Cisowski, Monika Chlebek, Martyna Czech, Jan Dziaczkowski, Dariusz Fodczuk, Michał Gątarek, Teresa Gołda-Sowicka, Bartek Górny, Krzysztof Gruse, Bożena Grzyb-Jarodzka, Paweł Hajncel, Iza z Lasu, Bartłomiej Jarmoliński, Paweł Jarodzki, Ewa Juszkiewicz, Bartosz Kokosiński, Piotr Kossakowski, Dominika Kowynia, Tomasz Kręcicki, Tadeusz Król, Ewa Kruczkowska-Król, Daniel Krysta, Wojciech Kubiak / Lidia Krawczyk, Robert Maciejuk, Paweł Matyszewski, Małgorzata Mirga-Tas, Dariusz Mlącki, Jarosław Modzelewski,  Monika Mysiak, Jakub Pieleszek, Artur Przebindowski, Małgorzata Rozenau, Sławomir Rumiak, Malwina Rzonca, Wilhelm Sasnal, Ewa Skaper, Irmina Staś, Małgorzata Szymankiewicz, Leon Tarasewicz, Jerzy Truszkowski, Antoni Wajda, Andrzej Wasilewski, Kamila Woźniakowska, Ewa Zawadzka, Karolina Zdunek.

Czas trwania wystawy: 27 kwietnia - 4 czerwca 2017 roku.

Więcej na stronie Regionalnej Galerii w Igławie >>

Czytaj więcej o Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA >>

_______________________________________________________________

O wystawie w mediach:

PAP, Galeria Bielska BWA po raz pierwszy pokaże swą kolekcję za granicą, gazeta.pl (publikacja 27.04.2017) >>

Onet.pl, Galeria Bielska po raz pierwszy..., publikacja: 27.04.2017 >>

O.pl, Kolekcja Sztuki Galerii Bielskiej BWA po raz pierwszy za granicą, publikacja: 4.05.2017 >>

Artalk.Magazine.cz. Na druhé straně (zrcadla). Současná polská malba ze sbírky Galeria Bielska BWA >>

środa, 21 czerwca 2017
Relacja w TVP Katowice (od 18 min.) >>
Fotorelacja >>

>>

194 prace 69 autorów
jury wybrało do II etapu
_____________________
INTERNAUCI GŁOSUJĄ
na najciekawszego artystę zgłoszonego do konkursu

Galeria wirtualna na stronie Bielskiej Jesieni >>

>>

Relacje w: TV Bielsko >> 
TVP3 Katowice >>

Fotorelacje >>

>>

English version
___________________
Finisaż wystawy >>>
__________________
Fotorelacje >>
Film Marcina Szendoła >>
________________
Bielska synagoga - poszukujemy świadków >>

>>

English version
____________________

Fotorelacja z wernisażu >>

>>

   Znajdź nas
   na Facebooku

 

   #galeriabielska 

>>