Zbigniew Różewicz (1955-2015)


Zbigniew Różewicz, 1955-2015

Urodził się 2 marca 1955 roku w Otorowie, zmarł 8 listopada 2015 roku w Bielsku-Białej.

Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach. W 1980 roku uzyskał dyplom w zakresie grafiki książkowej w pracowni pr. Romana Kluski.

Był członkiem ZPAP od 1981 roku (nr legitymacji: 11934).

Od czasu uzyskania dyplomu zajmował się działalnością artystyczną w dziedzinie grafiki, zwłaszcza grafiki warsztatowej w tradycyjnych technikach metalowych. Tworzył także rysunki i ilustracje książkowe współpracując z wieloma wydawnictwami w całym kraju, m.in. Beskidzką Oficyną Wydawniczą, Beskidzkim Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym, Kleksem, Debitem. W latach 1981-1989 pełnił funkcję redaktora graficznego czasopisma „Podbeskidzie", w którym zamieszczał także swoje graficzne felietony. Współredagował „Kalendarz Beskidzki". W polu jego twórczych zainteresowań był także plakat, grafika reklamowa, konserwacja dzieł sztuki i elementów architektonicznych. Wspólnie z żoną Ewą prowadził renowacje zabytków w Bielsku-Białej, Nysie, Opolu i Polance Wielkiej.

Tworzył także ikony oraz kopie znanych dzieł. Wykonywał portrety, rysunki i szkice.

Był stypendystką Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury.

Brał udział w wielu plenerach i wystawach poplenerowych w Raciborzu, Wiśle, Oczkowie, Jastrzębiu-Zdroju i Zwardoniu, a także w akcjach plastycznych podczas festiwalu „Fama" w Świnoujściu.

Jego prace graficzne prezentowane były w telewizyjnym Magazynie Kulturalnym „Pegaz". Znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej i Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu oraz wielu kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Pogrzeb Zbigniewa Różewicza odbył się 12 listopada o godz. 12.00 w kościele pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Mesznej (ul. Sportowa 3)

 

piątek, 30 czerwca 2017:
17.00 - oprowadzanie kuratorskie
18.00 - wernisaż, performans

English version

>>

194 prace 69 autorów
jury wybrało do II etapu
_____________________
INTERNAUCI GŁOSUJĄ
na najciekawszego artystę zgłoszonego do konkursu

Galeria wirtualna na stronie Bielskiej Jesieni >>

>>

Wystawa Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA w Igławie (Czechy) 

>>

   Znajdź nas
   na Facebooku

 

   #galeriabielska 

>>