Dora Hara - MALARSTWO NIEOZNACZONOŚCI

wernisaż: czwartek, 11 maja, 18.00


____________________________________________________________________

Wystawa "Malarstwo nieoznaczoności" prezentuje wielkoformatowe prace malarskie Dory Hary, które artystka nazywa membranami/błonami. Kilkanaście malowanych na jedwabiu monumentalnych realizacji z lat 2014-2017 zawiśnie w przestrzeni górnej sali wystawowej Galerii Bielskiej BWA; wśród nich także membrana „Insight/Wgląd", za którą Dora Hara otrzymała trzecią nagrodę na IX Międzynarodowym Biennale Tkaniny Artystycznej „Od Lozanny do Pekinu" w 2016 roku w Chinach. Inspiracją tematu były krople spływające po szybie po zmroku w anonimowej miejskiej aglomeracji - gigantycznie przeskalowane krople wody odbijają i pochłaniają okoliczne sztuczne światło, tworząc tęczową abstrakcję.
Na ścianach sali - jako kontrapunkt - artystka zaprezentuje swoje prace malarskie i olejne na płótnie lub papierze.

Tytuł wystawy przywołuje zjawiska niedefiniowalne, związany jest z relatywnością odbioru wartości malarskich. Pojęcie "nieoznaczoności" pochodzi z pojęć fizyki kwantowej.

 

Dora Hara, Insight/Wgląd, 2016, membrana, 220 x 280 cm, fragment

 

"Artystka od lat tworzy malarstwo na jedwabiu, które traktuje jak membrany napinane na duże metalowe ramy. Maluje farbami wodnymi na cienkim, niezagruntowanym materiale, wykorzystując jego transparentność i uzyskując efekty płynnego przechodzenia kolorów. Na wystawie wiesza lekkie jedwabne płótna, uwolnione z ram, połyskujące lśnieniem jedwabiu, z wielobarwnymi, zdecydowanymi kompozycjami. Wrażliwe na każdy ruch powietrza poddają się ciągłym lekkim zmianom formy".

                                                                                   Agata Smalcerz - kurator wystawy

 

Dora Hara, z cyklu Szepczące membrany, fragment

Dora Hara, z cyklu Szepczące membrany, fragment

 

"Z chwilą instalowania membran w przestrzeni postrzegam je jak autonomiczne zjawiska bezpośrednio afirmujące siłę malarstwa, a nie samego obrazu jako tradycyjnego obiektu. Uprawiany przeze mnie warsztat umożliwia osadzenie wartości malarskich w nowych ramach pojęciowych, na płaszczyźnie fizycznej w przestrzeniach współczesnej architektury, bez sięgania do tradycyjnych blejtramów, czy ram. „Membrany/Błony" to pojęcie, które wprowadziłam na potrzebę wyróżnienia malarstwa na jedwabiu, które stanowi interfejs współczesnego malarstwa. (...)
W określeniu membrany, nie bez znaczenia zawarte są asocjacje biologiczne, czy organiczne. Błony w naturze często pełnią rolę strażnika miedzy wnętrzem i zewnętrzem (...).
Kamienne kręgi, taniec derwiszy, spotkania, stowarzyszenia, kółko graniaste, polaryzacja, emanacja, tęcza, światło, niebo, czy ziemia, komórki, horyzont, w przywołanych słowach wspólnym mianownikiem jest koło o różnej skali, wartości, czy znaczeniu. Wymieniona lista to skojarzenia, które mogą nasunąć się w trakcie doświadczania wystawy, choć nade wszystko zachęcam do odnajdywania własnych skojarzeń".

                                                                                                             Dora Hara

 

 

Dora Hara urodziła się w 1969 roku w Gdyni. Ukończyła Wyższą Szkołę Sztuki Stosowanej w Poznaniu, dyplom pod kierunkiem prof. Wojciech Sadleya obroniła w 2004 roku. Pracuje jako profesor nadzwyczajny w Społecznej Akademii Nauk w Łodzi.

Zajmuje się malarstwem i realizacjami multimedialnymi, tworzy instalacje malarskie. Specjalizuje się w malarstwie na jedwabiu, malarstwie olejnym i wodnym. Uczestniczka międzynarodowych wydarzeń artystycznych, swoje prace pokazywała we Włoszech, Japonii, Chinach, Urugwaju, Meksyku, Francji, USA, Polsce. Uczestniczka wystaw finałowych Biennale Malarstwa Bielska Jesień w Galerii Bielskiej BWA. Zapraszana do wielu międzynarodowych gremiów artystycznych w celu prezentowania sztuki, a także do grona jurorów konkursów. Jest oficjalnym przedstawicielem w Polsce World Textile Art Organization.

Czas trwania wystawy: 11 maja - 18 czerwca 2017 roku.

 

 

 

Zgłoszenia do 30 kwietnia
____________________

Regulamin na stronie BJ >>

>>

Kolekcja Sztuki Galerii Bielskiej BWA
Galeria w Igławie (Czechy)

>>


fotorelacje z wernisażu>>

z ekspozycji>>

>>


fotorelacja z wernisażu >>

>>

Klubokawiarnia Aquarium
wernisaż: piątek, 28 kwietnia,18.00


_____________________________

TyDzień Tańca 2017, program >>

>>

open call till 3 May

>>

   Znajdź nas
   na Facebooku

 

   #galeriabielska 

>>