Wojtek Kukuczka - ŚLĄSK - OBRAZY NIEUCHWYCONE

Klubokawiarnia Aquarium
wernisaż: wtorek, 29 sierpnia, 18.00

English version


_____________________________________________________________________

Premierowa wystawa fotografii Wojtka Kukuczki tematycznie związanych ze Śląskiem, regionem bardzo bliskim artyście.

„Śląsk inspiruje mnie od lat, a właściwie mimowolnie zmusza do fotografowania. Przygodę ze zdjęciami rozpoczynałem właśnie dokumentując okoliczne ulice, fabryki, familoki, ludzi. Nie sposób wskazać powodu tej fascynacji. Ta sytuacja ma po prostu miejsce. Nie łatwo się od tego odciąć, uwolnić, a przede wszystkim wytłumaczyć. Kilkukrotnie uważałem już ten temat za zamknięty, ale po jakimś czasie zawsze do niego wracałem. Ciągle jest obecny, nawet jeśli wydaje się skończony, i tak zawsze powraca aby odkryć go na nowo. W fotografii szukam, jak zawsze, ludzi. Fotografuję szerokie spektrum postaci różnych prominencji: robotników, handlarzy, uczniów i seniorów. Interesuje mnie jak najszerszy przekrój społeczny, osadzony w typowej śląskiej estetyce, znanej chociażby z obrazów Michała Cały".
                                                                                                             Wojtek Kukuczka

 

Wojtek Kukuczka, Śląsk - obrazy nieuchwycone, stopklatka

Wojtek Kukuczka, Śląsk - obrazy nieuchwycone, stopklatka

Wojtek Kukuczka, Śląsk - obrazy nieuchwycone, stopklatka

 

Tytuł „Śląsk - obrazy nieuchwycone" nawiązuje do istoty fotografii, którą określił Henri Cartier-Bresson, jeden z najważniejszych fotografów XX wieku, uważany za ojca fotoreportażu, tj. do momentu zapadnięcia migawki i zatrzymania na zdjęciu czasu (H. Cartier-Bresson, „Decydujący moment"). Wojtek Kukuczka zastanawia się, czy zatrzymany w kadrze obraz mógłby jednocześnie być ciągły, inaczej: czy decydujący moment można by rozciągnąć w czasie.

 

„Staram się nie wykraczać poza klasyczny kanon śląskiej fotografii. Można powiedzieć, że ujęcia są wręcz typowe. Chciałem, aby cała ich odmienność i wyraz zawarty został w ruchu,  materii dla klasycznej fotografii niedostępnej.
Punktem wyjścia jest fotograficzny zapis, jednak nie w kontekście rezultatu, ale procesu. Moment ekspozycji, a więc czas pomiędzy otwarciem i zamknięciem migawki. Jest on rejestrowany za pomocy techniki własnej, którą nazywam fotografią ciągłą. Oscyluje ona na pograniczu fotografii i filmu, pozwalając na rejestrację momentu stwarzania fotograficznego obrazu".

                                                                                                           Wojtek Kukuczka

 

Wystawa Śląsk - obrazy nieuchwycone" jest zwiastunem projektu, realizowanego obecnie przez artystę jako praca doktorska na cieszyńskim Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach pod kierunkiem prof. Witolda Jacykowa.
Wystawa będzie miała formę klasycznej ekspozycji fotografii - sam obraz prezentowany będzie z wyświetlaczy LED.

Wojtek Kukuczka (rocznik 1984) ukończył studia na wydziale Fotografii i Multimediów w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (2009). Uczestnik ponad 50 wystaw fotograficznych, w tym 16 indywidualnych, laureat nagrody za najlepszy film polski na Przeglądzie Filmów Górskich w Lądku Zdroju (2010). Jest założycielem Galerii Negatyw w Katowicach i prezesem Fundacji Wielki Człowiek, zainicjowanej przez rodzinę wybitnego polskiego himalaisty, Jerzego Kukuczki - ojca artysty.
Kurator ponad 10 wystaw artystycznych, między innymi Zdzisława Beksińskiego, Jana Bułhaka, Gasparda Felixa Tournachona (Nadara). Czterokrotny laureat nagrody dla Młodych Twórców Kultury Miasta Katowice.
Główne obszary działania to fotografia, multimedia, projektowanie graficzne oraz film.

 

Wojtek Kukuczka, autoportret

 

Wystawa trwa od 29 sierpnia do 24 września 2017 roku.

 

 

69 artystów w II etapie
_____________________

Galeria wirtualna na stronie Bielskiej Jesieni >>

Głosowanie internautów >>

>>

Galeria sztuki w Zlinie
Fotorelacja z otwarcia >>

English version

_________________________________

Google Open Gallery >>

>>

BLUE MONDAY - mural na ścianie kamienicy przy ul. A. Mickiewicza 3 

>>

Fotorelacje na Google Open Gallery  >>

>>

Międzynarodowe rezydencje artystyczne

>>

   Znajdź nas
   na Facebooku

 

   #galeriabielska 

>>