ŻYWY ALBUM PRZYRODY

Wystawa fotografii przyrodniczej
Wernisaż: piątek, 6 kwietnia


_______________________________________________________________

Wystawa ponad 100 fotografii przedstawiających piękno dzikiej przyrody i bioróżnorodność przyrodniczą Świata i Polski, a zwłaszcza regionu Śląska, który jest przedstawiany na największej ilości prac. Wśród nich są piękne fotografie wykonane w zielonych zakątkach Śląska. m.in. w rezerwatach przyrody „Las Murckowski" czy też „Łężczok" w powiecie raciborskim, oraz w Zespole przyrodniczo-krajobrazowym Żabie Doły na granicy Bytomia, Chorzowa i Piekar Śląskich. Zdjęcia te uzmysławiają, jak wielka jest bioróżnorodność województwa śląskiego, wciąż kojarzonego raczej z obrazami kominów i hałd.

Tytuł wystawy „Żywy album przyrody" nie jest przypadkowy; użyta w tytule gra słów jest celowa i informuje o tym, że wszystkie prezentowane sceny są rejestracją naturalnych momentów życia przyrody. Ujęcia te ukazują piękno przyrody, zachęcając do częstszego i świadomego z nią kontaktu, ale także do szanowania jej praw, a podczas fotografowania - do etycznego zachowania.

Zdjęcia pogrupowane są w ekosystemy: Woda, Łąka, Las, Góry niskie, Góry wysokie, Miasto, zaś dodane do nich opisy wykonane przez fotografów, dotyczące miejsca wykonania zdjęcia oraz wybranego obiektu flory i fauny, a także sytuacji, w jakiej znalazł się autor i jego emocji, podkreślają edukacyjny charakter wystawy.

Zdjęcia zostały wykonane przez 36 śląskich fotografów przyrody, zrzeszonych w Związku Polskich Fotografów Przyrody. Połączenie doświadczenia, umiejętności fotografowania przyrody, a także wiedza o dziedzinie, w której specjalizują się poszczególni autorzy sprawiają, iż wystawa posiada wysokie walory estetyczne i edukacyjne. Wielu śląskich fotografików uczestniczyło w kolejnych edycjach prestiżowego londyńskiego konkursu i wystawy, która obiegała świat: Wildlife Photographer of the Year, kilku trafiło do finału zdobywając wyróżnienia i nagrody.

Nieprzypadkowo autorzy wystawy przytoczyli w jej opisie motto zaczerpnięte z przemyśleń wybitnego naukowca, odkrywcy fundamentalnych prac rządzących wszechświatem, noblisty, Alberta Einsteina: „Wpatrz się głęboko, głęboko w przyrodę, a wtedy wszystko lepiej zrozumiesz".

 

Dariusz Przybyła

 

Artur Jurkowski

 

Łukasz Koba

 

Lesław Kostkiewicz

 

Zygmunt Urzędnik

Tadeusz Bziuk

 

Organizatorem wystawy jest Okręg Śląski Związku Polskich Fotografów Przyrody. Wystawa jest częścią multimedialnego projektu proekologicznego pt. „Oczami śląskich fotografów - 3 edycja". Wystawie towarzyszy katalog z reprodukcjami prac i autorskimi opisami prezentowanych zdjęć.

Wystawa trwa od 6 kwietnia do 13 maja 2018 roku.

Więcej zdjęć i informacji na stronie Okręgu Śląskiego ZPFP >>
______________________________________________________________

Po raz pierwszy w kilkunastoletniej historii prezentowania znanej londyńskiej wystawy w Polsce - a także w Galerii Bielskiej BWA - w polskiej wersji językowej: "Wildlife Photographer of the Year"/ "Fotografia dzikiej przyrody",  w 2018 roku nie zobaczymy aktualnej edycji wystawy Wildlife Photographer of the Year 2017. Nie zostały zakupione prawa do polskiej edycji.

 

Najnowszy katalog Galerii Bielskiej BWA >>

>>

- Wysoka ocena Galerii Bielskiej BWA
- Wyróżnienie dla wystawy "TANCEBA"

>>

English version
__________________
Fotorelacja z wernisażu >>
__________________
"Bagaż do-świadczeń" - warsztaty artystyczne >>

>>

English version
__________________
Fotorelacja z wernisażu >>

>>

Klubokawiarnia Aquarium
English version
________________________
Fotorelacja z wernisażu >>

>>

______________________________

Zobacz na YouTube klip, reportaż, filmy z wydarzeń

Fotorelacje >>

>>

Fotorelacje na Google Open Gallery  >>

>>

   Znajdź nas
   na Facebooku

 

   #galeriabielska 

>>