Pola Dwurnik - SPOTKAJ ARTYSTKĘ / MEET THE ARTIST

Wernisaż: piątek, 18 maja 2018, 18.00


Wystawa Poli Dwurnik, jednej z najciekawszych artystek polskich, będzie prezentować wybór prac z ostatnich kilku lat, w tym wiele wcześniej niepokazywanych. Będzie to także okazja do zapoznania się z przekrojem różnorodnych mediów, po które sięga artystka; m.in. malarstwo olejne, rysunek, kolaż, komiks, instalacja i wideo muzyczne.

 

Pola Dwurnik, Smog, autoportret, styczen 2017, tusz, papier

 

 

Pola Dwurnik, Smok-Ladaco, 2017, gwasz na papierze

 

 

Pola Dwurnik, Piosenka dla Wojtka, 2013-2014, tusz, kolaż, papier

 

 

Pola Dwurnik, Królowa Malarstwa z gronostajami, według portretu królowej Elżbiety I z gronostajem Nicholasa Hilliarda, 2014, gwasz na papierze

 

Pola Dwurnik, urodzona w 1979 roku, malarstwa i rysunku uczyła się w pracowniach rodziców: Edwarda Dwurnika i Teresy Gierzyńskiej.
W latach 1998-2003 studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie była współzałożycielką i pierwszą redaktorką naczelną magazynu artystycznego „Sekcja" oraz prowadziła Galerię Zakręt - miejsce debiutu wielu uznanych obecnie polskich artystów. W latach 2004-2005 była rezydentką Stiftung Laurenz Haus w Bazylei w Szwajcarii. W 2008 roku znalazła się w międzynarodowym finale Henkel Art Award for Contemporary Drawing w Wiedniu. W 2010 roku była rezydentką mobilnej platformy artystycznej The Knot w Berlinie, Warszawie i Bukareszcie.

Jest autorką czterech książek z rysunkami: „Świetlicy" (2003, Galeria Raster), „Living in Basel" (2007, Christoph Merian Verlag), „Kroniki Towarzyskiej" (2008, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski) i „Piosenki dla Wojtka". W 2013 wydała „Girl on Canvas. Dziewczyna na płótnie", książkę artystyczną poświęconą malarstwu i jego recepcji, do której współtworzenia zaprosiła ponad trzydzieści zaprzyjaźnionych piszących osób, m.in. prof. Marię Poprzęcką i Olgę Tokarczuk.
Prace Poli Dwurnik były pokazywane na wystawach zbiorowych i indywidualnych m.in. w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, Trafostacji Sztuki w Szczecinie, galeriach BWA w Tarnowie, Kaliszu, Jeleniej Górze, Zielonej Górze i Nowym Sączu, Galerii Arsenał w Białymstoku, HAU2 w Berlinie, Narodowym Muzeum Sztuki XXI wieku MAXXI w Rzymie, Centrum Kultury Krasnoye Znamya w Sankt Petersburgu i w wielu innych.
Pola Dwurnik mieszka i pracuje w Warszawie, Berlinie i Bazylei.

Po wernisażu odbędzie się koncert projektu muzycznego Poli Dwurnik „Cosmic Parrot" z muzyką improwizowaną na żywo przez multiinstrumentalistę Mateusza Franczaka.

Czas trwania wystawy: 18 maja - 17 czerwca 2018 roku.

Więcej o artystce na jej stronie internetowej >>

 

 

Szekspir w kinie, Szekspir w teatrze. 26 - 28 marca

>>

(29 czerwca - 26 sierpnia 2018)
____________________
Zgłoszenia do 15 kwietnia

>>

Zgłoszenia do 12 kwietnia

>>

Klubokawiarnia Aquarium

English version

Fotorelacja z wernisażu >>

>>

   Znajdź nas
   na Facebooku

 

   #galeriabielska 

>>