Ewa Świdzińska - SELFOWAĆ!

wernisaż: czwartek, 7 września, 19.00

English version


"Ewa Świdzińska jest performerką, realizującą zarówno wystąpienia w przestrzeniach galeryjnych, na oficjalnych festiwalach i wernisażach, jak i działania dokamerowe, bez udziału widzów, wykonywane w przestrzeniach prywatnych, fotografowane przez samą autorkę. Jej selfie stanowią serie kadrów komponowanych przy użyciu rekwizytów, spełniających ważną rolę w performansach artystki.

Wystawa pokaże jak silny jest imperatyw tworzenia nowych sytuacji, komentarzy do rzeczywistości, reagowania na sprawy osobiste i społeczne".

                                                                                  Agata Smalcerz, kurator wystawy

 

 

Ewa Świdzińska, 2016

 

Ewa Świdzińska, Fiver, 2014

 

Ewa Świdzińska, Czarna biżuteria, 2006

 

 

Ewa Świdzińska urodziła się w Milanówku (1958), absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie i Instytutu Wychowania Artystycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie.

Od początku lat 90. zajmuje się wideoperformansem, fotoperformansem, performansem i fotografią. Brała udział w wielu spotkaniach i festiwalach performansu (ostatnio w VII Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Performance w Giswil w Szwajcarii i w II Dniach Sztuki Performance w Kijowie na Ukrainie), a także w projektach poświęconych sztuce kobiet (m.in. „Kobieta o Kobiecie" w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej, edycje w 2001 i w 2007 roku), „Performance-esse" w Toruniu w 2005 roku). Prowadzi także autorskie warsztaty interdyscyplinarne. Jurorka Doliny Kreatywnej w dziedzinie Teatr, sezon 2007/2008. Jej fotografie oraz dokumentacje działań były publikowane m.in. w „Magazynie Sztuki", „Art& Business", „Dekadzie Literackiej", „Exit", „Newsweeku" oraz w książkach: „Sztuka Kobiet", pod red. Jolanty Ciesielskiej i Agaty Smalcerz, Bielsko-Biała 2000 i Krzysztofa Jureckiego „Poszukiwanie sensu fotografii. Rozmowy o sztuce",  Łódź 2007.

Magdalena Lara, Polska. Kobieta. Artystka. Rozmowa z Ewą Świdzińską, Magazyn "Szum" online, 4.08.2016 >>

 

 

69 artystów w II etapie
_____________________

Galeria wirtualna na stronie Bielskiej Jesieni >>

Głosowanie internautów >>

>>

Galeria sztuki w Zlinie
Fotorelacja z otwarcia >>

English version

_________________________________

Google Open Gallery >>

>>

BLUE MONDAY - mural na ścianie kamienicy przy ul. A. Mickiewicza 3 

>>

Fotorelacje na Google Open Gallery  >>

>>

Międzynarodowe rezydencje artystyczne

>>

   Znajdź nas
   na Facebooku

 

   #galeriabielska 

>>