Pola Dwurnik - SPOTKAJ ARTYSTKĘ / MEET THE ARTIST

English version

Filmowy reportaż z wystawy>>

Fotorelacje >>


_____________________________________________________________________

Wystawa Poli Dwurnik, jednej z najciekawszych artystek polskich, prezentuje wybór prac z ostatnich kilku lat, w tym wiele wcześniej niepokazywanych. Jest to także okazja do zapoznania się z przekrojem różnorodnych mediów, po które sięga artystka; m.in. malarstwo olejne, rysunek, kolaż, komiks, instalacja i wideo muzyczne.

Motywem przewodnim wystawy Poli Dwurnik „Spotkaj artystkę" jest - jak sugeruje to tytuł - sylwetka samej artystki, obecnej nie tylko jako autorka, lecz także jako bohaterka wielu prac. Pola Dwurnik znana jest z autoportretów wzorowanych na przedstawieniach Królowej Anglii Elżbiety I. Niezwykła, skomplikowana symbolika i wyszukana, dekoracyjna forma tych portretów od lat fascynują polską artystkę. Na wystawie prezentowane są obrazy i gwasze z tej serii, ale także inne autoportrety - zarówno olejne na płótnie, jak i szybko szkicowane na papierze z cyklu „Instagram Self-Portrait Series", czy autoironiczne wyobrażenia siebie jako berlińskiego potwora Smok-Ladaco. Inną odsłoną autoportretu są dwie narracje rysunkowe opowiadające o nieplanowanych, niezwykłych spotkaniach z innymi polskimi twórcami - artystą wizualnym Wojciechem Bąkowskim oraz poetą Marcinem Świetlickim. Na wystawie prezentowane są teledyski zespołu Cosmic Parrot - muzycznego wcielenia Poli Dwurnik, m.in. znana animacja „Lekarz" - nawiązanie do piosenki Pink Floyd „Another Brick in the Wall" czy nakręcona w Australii hip-hopowa autoafirmacja „Ama Painter".  Dopełnieniem całości jest oryginalny strój artystki - dworska suknia z motywami z jej obrazów - element performansu z 2013 roku. Większość prac pokazana jest publicznie po raz pierwszy.

 

Pola Dwurnik, Smog, autoportret, styczen 2017, tusz, papier

 

 

Pola Dwurnik, Smok-Ladaco, 2017, gwasz na papierze

 

 

Pola Dwurnik, Piosenka dla Wojtka, 2013-2014, tusz, kolaż, papier

 

 

Pola Dwurnik, Królowa Malarstwa z gronostajami, według portretu królowej Elżbiety I z gronostajem Nicholasa Hilliarda, 2014, gwasz na papierze

 

Pola Dwurnik, urodzona w 1979 roku, malarstwa i rysunku uczyła się w pracowniach rodziców: Edwarda Dwurnika i Teresy Gierzyńskiej.
W latach 1998-2003 studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie była współzałożycielką i pierwszą redaktorką naczelną Magazynu Artystycznego „Sekcja" oraz prowadziła Galerię Zakręt - miejsce debiutu wielu uznanych obecnie polskich artystów. W latach 2004-2005 była rezydentką Stiftung Laurenz Haus w Bazylei w Szwajcarii. W 2008 roku znalazła się w międzynarodowym finale Henkel Art Award for Contemporary Drawing w Wiedniu. W 2010 roku była rezydentką mobilnej platformy artystycznej The Knot w Berlinie, Warszawie i Bukareszcie.

Jest autorką czterech książek z rysunkami: „Świetlicy" (2003, Galeria Raster), „Living in Basel" (2007, Christoph Merian Verlag), „Kroniki Towarzyskiej" (2008, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski) i „Piosenki dla Wojtka". W 2013 wydała „Girl on Canvas. Dziewczyna na płótnie", książkę artystyczną poświęconą malarstwu i jego recepcji, do której współtworzenia zaprosiła ponad trzydzieści zaprzyjaźnionych piszących osób, m.in. prof. Marię Poprzęcką i Olgę Tokarczuk.
Prace Poli Dwurnik były pokazywane na wystawach zbiorowych i indywidualnych m.in. w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, Trafostacji Sztuki w Szczecinie, galeriach BWA w Tarnowie, Kaliszu, Jeleniej Górze, Zielonej Górze i Nowym Sączu, Galerii Arsenał w Białymstoku, HAU2 w Berlinie, Narodowym Muzeum Sztuki XXI wieku MAXXI w Rzymie, Centrum Kultury Krasnoye Znamya w Sankt Petersburgu i w wielu innych.
Pola Dwurnik mieszka i pracuje w Warszawie, Berlinie i Bazylei.

Po wernisażu, o godz. 19.00, odbędzie się koncert Cosmic Parrot - projektu muzycznego Poli Dwurnik z muzyką improwizowaną na żywo przez multiinstrumentalistę Mateusza Franczaka.

Pamiątkowe zdjęcie
Każdy widz będzie mógł stanąć za specjalnie przygotowaną stojącą w holu galerii fotościanką i zrobić sobie zdjęcie. Motywem wykorzystanym na fotościance jest przekształcony przez artystkę jej obraz pt. „Królowa malarstwa" wg „The Hardwick Portrait" (XVI w.)

__________________________________________________________

Noc Muzeów, sobota, 19 maja, godz. 21.30
„Dziewczyna na płótnie" - spotkanie z Polą Dwurnik

Artystka opowie o swoich różnych wcielaniach: malarki, rysowniczki, wokalistki, autorki i bohaterki wideoklipów, autorki tekstów, redaktorki, ...

Spotkanie prowadzi Izabela Kaszyńska, współredaktorka książki „Dziewczyna na płótnie/Girl on Canvas" (2013). 

Więcej o Nocy Muzeów w Galerii Bielskiej BWA >>

__________________________________________________________

Czas trwania wystawy: 18 maja - 17 czerwca 2018 roku.

Więcej o artystce na jej stronie internetowej >>

__________________________________________________________

W mediach o  wystawie:

"Pola Dwurnik - Spotkaj artystkę", filmowy reportaż z wystawy, realizacja Michał Szydłowski, 2018, 13,22 min  >>

PolskieRadio.pl, Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA, opowiada o wystawie Poli Dwurnik (Stacja Kultura/Czwórka) >>         

Magdalena Nycz, "Królowa i potwór", Kronika Beskidzka, 30 maja 2018, str. 32 (pdf.>>)

 

 

Klubokawiarnia Aquarium
wernisaż: środa, 26 września, 18.00

English

>>

piatek, 28 września:

17.00 - oprowadzanie kuratorskie

18.00 - "Taniec życia", wykład o twórczości Daniela Balabána

English version

Fotorelacja z wernisażu >>

>>

Klubokawiarnia Aquarium

Fotorelacja >>

>>

"Scalenie" - nowy mural na ścianie DH Wokulski

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>