Piotr Graff, mural Bielsko-Biała to plac zabaw

Mural młodego bielskiego artysty przedstawia gromadę dzieci bawiących się w kolorowej scenerii panoramy Bielska-Białej. W kilkumetrowej kompozycji zabawkami dzieci stają są zminiaturyzowane charakterystyczne budowle miasta: ratusz, Teatr Polski, Zamek książąt Sułkowskich i Katedra św. Mikołaja.

Praca przywołuje również nieodłączne elementy, które stały się w ciągu dziejów miasta jego wizytówkami, tj. kultowy Fiat 126p (popularny „Maluch”, który produkowany był w bielskiej FSM), postaci Bolka, Lolka i Reksia stworzone w Bielskim Studiu Filmów Rysunkowych, a także żaby we frakach z fasady secesyjnej kamienicy „Pod Żabami”. Na muralu nie zabrakło również kolejki linowej kursującej na szczyt góry Szyndzielni, czy też  szybowca SZD-9 Bocian zaprojektowanego w Szybowcowym Zakładzie Doświadczalnym w Bielsku-Białej.
Mural powstawał w 2015 roku w ramach II Młodzieżowego Amatorskiego Festiwalu Inspiracji Artystycznych  SZTUKA WŁĄCZANIA zorganizowanego przez bielską Fundację Jonatan – Pomagamy dzieciom z wyzwaniami  oraz Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane przez Gminę Bielsko-Biała.

Piotr Graff jest absolwentem Grafiki w Instytucie Sztuki w Cieszynie, filii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Sponsor:  Farby KABE Polska Sp. z o.o.

www.facebook.com/PiotrGraff/ 

Wróć do listy murali >>