Ilona Krieser, mural Kozica

Drugą edycję projektu „oBBraz miasta” (2015), organizowanego przez Fundację Galerii Bielskiej i Galerię Bielską BWA, zainaugurował mural Ilony Krieser zrealizowany na 10-piętrowym bloku.

Artystka zaproponowała iluzjonistyczny, a zarazem minimalistyczny mural z kozicą stojącą nad oblodzonym urwiskiem skalnym. Tatrzańska kozica spoziera na bielszczan, przechodniów i ruchliwą przelotową aleję Andersa ze szczytu wysokiej ściany.

„Projekt powstał w nawiązaniu do szczytu Mnich, który znajduje się nad Morskim Okiem. Śnieg w kotle Mnicha zalega przez cały rok, dlatego projekt jest nieco monochromatyczny. W moim odczuciu oddaje to surowość tatrzańskiej skały w powiązaniu z wielkomiejską bryłą bloku mieszkalnego. Realizm przedstawionej kozicy ociepla zimowy klimat muralu” – tłumaczy ideę projektu Ilona Krieser.

Ilona Krieser jest bielszczanką, absolwentką edukacji artystycznej w Instytucie Sztuki na Wydziale ­Artystycznym w Cieszynie, Filii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz wielką pasjonatką gór.

Przy tworzeniu muralu pomagał artystce Jarosław Mączka. Projekt „oBBraz miasta” wpółfinansowany był z budżetu Gminy Bielsko-Biała. Mural powstał we współpracy z Karpacką Spółdzielnią Mieszkaniową.

Autorka muralu
Ilona Krieser

Tytuł
Kozica / Chamois

Lokalizacja
ul. Morskie Oko 23, Bielsko-Biała

Rok powstania
2015

Wymiary
wys. 33,40 m, szer. 12,50 m

_______________________________

Wróć do listy murali >>