Jacek Grabowski, Piotr Wisła - mural upamiętniający bielskie tramwaje

Mural upamiętnia system komunikacji tramwajowej, który istniał w Bielsku-Białej w latach 1895–1971. Podbeskidzkie miasto było ostatnim w Polsce, które zlikwidowało sieć tramwajową w czasach PRL-u.

Autorami muralu są bielscy artyści: Jacek Grabowski i Piotr Wisła, którzy inspirowali się w swojej malarskiej wizji starą widokówką Bielska z lat 30. XX wieku. Praca przedstawia widok na ulicę Zamkową i sunący po niej tramwaj. Aby upamiętnić pilotów Franciszka Żwirko i Stanisława Wigurę – patronów placu – na niebie umieszczono samolot RWD.

Jacek Grabowski, absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (1974), jest artystą zajmującym się projektowaniem graficznym, fotografią, projektowaniem wnętrz, pomników, malarstwem.

Piotr Wisła studiował w Instytucie Wychowania Plastycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (Filia w Cieszynie). Artysta działa w dziedzinie grafiki użytkowej, malarstwa i rysunku. Jest autorem wielu projektów i realizacji z dziedziny plakatu, książki, ilustracji i całościowych wizualizacji.

www.jacekgrabowski.net

 

Autorzy muralu
Jacek Grabowski, Piotr Wisła

Tytuł
Mural upamiętniający bielskie tramwaje / A mural commemorating Bielsko’s trams  

Lokalizacja
Plac Żwirki i Wigury 8, Bielsko-Biała

Rok powstania
2013

Wymiary
wys. 10,5 m, szer. 12 m

____________________________________

Wróć do listy murali >>