Monika Zielińska, Victoria Mishyna, JEDNOŚĆ

Wspólna realizacja artystek z Polski i Ukrainy niesie przesłanie, że w Bielsku-Białej każdy człowiek, bez względu na pochodzenie i wyznanie może czuć się jak w rodzinie.

Mural Moniki Zielińskiej i Victorii Mishyny pt.„Jedność” powstał z inicjatywy Ośrodka Integracji Obcokrajowców MyBB z Bielska-Białej. Pomysłodawczynią była Grażyna Staniszewska, była parlamentarzystka i europarlamentarzystka zaangażowana m.in. w budowę relacji polsko-ukraińskich. Jak mówi: Celem jest tworzenie przyjaznej atmosfery wobec obcokrajowców, którzy zdecydowali się zamieszkać w naszym mieście.
Na ścianie garażu znajdującym się na terenie osiedla Złote Łany zostały namalowane postaci, które reprezentują różne narodowości, kultury i religie. Ideą projektu jest pokazanie, że Bielsko-Biała jest miastem przyjaznym dla wszystkich, gdzie każdy człowiek, bez względu na pochodzenie i wyznanie może czuć się jak w rodzinie – swobodnie i na równi z lokalnymi mieszkańcami. Namalowanym postaciom z różnych kultur towarzyszą hasła: myBB, myFamily, myWorld.

Autor muralu
Monika Zielińska (Polska), Victoria Mishyna (Ukraina)

Tytuł
Jedność / Unity

Lokalizacja
osiedle Złote Łany, ul. Podgórze (naprzeciwko boiska przy II Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Asnyka)

Rok powstania
2020