Sztuki wizualne w Willi Sixta

Aktualne

Stała ekspozycja prac z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA, wystawy czasowe, warsztaty artystyczne, wykłady, spotkania, projekcje oraz działania plenerowe w ogrodzie – nowe propozycje galerii dla widzów w Willi Sixta.

Świeżo wyremontowany zabytkowy budynek Willi Sixta, usytuowany przy ul. Adama Mickiewicza 24, nieopodal Galerii Bielskiej BWA, od 6 listopada 2020 roku otwiera swoje podwoje dla miłośników kultury i sztuki.

Willa Sixta, zaprojektowana w stylu neorenesansowym, wybudowana została w 1883 roku przez słynnego architekta Karola Korna, autora wielu reprezentacyjnych budynków, stojących do dziś w Bielsku-Białej. Okazała willa zajmuje przestrzeń pomiędzy ulicami Adama Mickiewicza a 3 Maja, okolona jest niewielkim ogrodem ze starymi drzewami, także pomnikowymi (miłorząb japoński). Właściciel willi Teodor Sixt – za życia jeden z najbogatszych mieszkańców Bielska, przedsiębiorca, działacz społeczny i filantrop – zmarły bezpotomnie w 1897 roku, pozostawił testament, zgodnie z którym żonie Annie przypadło prawo dożywotniego mieszkania w willi, a po jej śmierci willa i ogród miały stać się własnością miasta. Warunkiem było, że willa nie zostanie sprzedana i pozostanie jej nazwa: Willa Sixta.

Obecnie gospodarzem obiektu jest Galeria Bielska BWA, która dzięki kilkuletniemu remontowi zyskała wyjątkową przestrzeń do realizacji poszerzonego programu prezentacji sztuk wizualnych i edukacji kulturalno-artystycznej.
Bielszczanie i odwiedzający nasze miasto goście, już od dnia inauguracji będą mogli zwiedzać wyczekiwaną od dawna stałą ekspozycję wybranych dzieł z bogatej Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA, która dotychczas prezentowana była tylko okazyjnie na wystawach czasowych.
W budynku organizowane będą również wystawy czasowe, koncerty, projekcje filmowe i działania performatywne, realizowane będą projekty edukacyjne: warsztaty, wykłady, spotkania.
Co ważne, wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny!


Willa Sixta dostępna jest dla osób zwiedzających wystawy od poniedziałku do piątku, w godz. 13.00–18.00; w soboty i niedziele w godz. 10.00–18.00. Wstęp wolny.
UWAGA! Od 1 października 2021 Willa Sixta czynna codziennie 10.00–18.00!


Jako pierwsza, już 6 listopada 2020 roku, w salach ekspozycyjnych willi ,otwarta została wystawa „Dla Johanne i Anny”

W związku z sytuacją pandemiczną, odwołane zostały wydarzenia towarzyszące inauguracji działania w odnowionej Willi Sixta.

Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA:
„Rewitalizacja Willi Teodora Sixta w Bielsku-Białej” to projekt, który w latach 2017–2020 realizowała Galeria Bielska BWA w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014–2020. Koncepcję rewitalizacji i projekt architektoniczny willi przygotowało i prowadziło Biuro Architektoniczne ARS Architektura w Tychach. W budynku przy ul. Adama Mickiewicza 24, który po latach uzyskał dawną świetność, od czerwca br. odbywają się zajęcia prowadzone przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej: dla seniorów oraz dla dzieci.
Od 6 listopada br. bielszczanie będą mogli korzystać z kolejnych części budynku; do użytku oddane zostaną sale wystawowe, w których prezentowana będzie Kolekcja Sztuki Galerii Bielskiej BWA, a także sale spotkań mieszczące się w wyremontowanych piwnicach.

Uwaga! W związku z obowiązującymi zasadami i obostrzeniami w okresie pandemicznym, przed wizytą w galerii prosimy o zapoznanie się z aktualnym Regulaminem zwiedzania >>

__________________________________________________________________________

Więcej o projekcie pn. „Rewitalizacja Willi Teodora Sixta w Bielsku-Białej” na stronie galerii w zakładce O Galerii/Projekty Europejskie >>

Więcej o rewitalizacji i przygotowaniach do otwarcia Willi Sixta >>

W mediach o Willi Sixta:

Agnieszka Pollak-Olszowska, Zabytkowa willa dla osób potrzebujących. Zgodnie z testamentem właściciela, 18.09.2021, bielsko.biala.pl  >>