Timothy Fisher, Sean Hamilton, Megan Jones (USA), BB Greets the World / BB pozdrawia świat

Artyści z Grand Rapids w stanie Michigan (USA), partnerskiego miasta Bielska-Białej, stworzyli mural, który upamiętnia jubileusz 25-lecia współpracy między tymi miastami. Autorzy muralu: prof. Timothy Fisher oraz jego studenci – Sean Hamilton i Megan ­Jones – związani są naukowo z Grand Valley State University. Mural przedstawia spersonifikowane ptaki: jeden, kroczący dumnie, symbolizuje Bielsko-Białą, historię, wiedzę, elegancję i wyjątkowość; natomiast grupa trzech postaci z lewej strony malowidła nawiązuje do trojga skromnych artystów, którzy przyjechali do Bielska-Białej, aby pracować artystycznie, poznawać ludzi, miasto, jego historię i kulturę.

Polskie krajobrazy usiane makami zachwyciły  Amerykanów i w dzieło swe wkomponowali dodatkowo kwiaty, które tworzą kontrastujący kolorystycznie dywan. Amerykańskich artystów zainspirowały też bielskie żaby z frontonu secesyjnej kamienicy, znajdującej się nieopodal muralu.

Timothy Fisher jest profesorem na Wydziale Artystycznym Grand Valley State University w USA. W pracy nad muralem towarzyszyli mu jego studenci, artyści – Sean Hamilton i Megan Jones.

Autorzy muralu
Timothy Fisher, Sean Hamilton, Megan Jones (USA)

Tytuł
BB Greets the World

Lokalizacja
ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 15,  Bielsko-Biała

Rok powstania
2016

Wymiary
wys. 2,40 m, szer. 10,90 m

____________________________

Wróć do listy murali >>