7. Festiwal Ekodzieło w Bielsku-Białej

Aktualne

Inauguracja festiwalu 4 czerwca w Willi Sixta. Festiwal nawiązuje do historii miasta, jego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, które wpisują się w 70-lecie połączenia Bielska i Białej.

Inspiracją do wydarzeń 7. Festiwalu Ekodzieło organizowanego przez Klub Gaja jest Tajemniczy Ogród, który powstaje na niegrzebalnej części cmentarza żydowskiego w Bielsku-Białej. Inicjatywa łączy edukację ekologiczną z kulturą, historią i sztuką. Na wydarzenia festiwalowe Klub Gaja zaprasza do Willi Sixta w piątek, 4 czerwca br. o godz. 17.00. W programie: wykład „Pogranicze i sztuka pamięci” Krzysztofa Czyżewskiego z Fundacji Pogranicze oraz czytania performatywne „Kol isze – głos kobiet w poezji jidysz” Małgorzaty Czyżewskiej z Fundacji Pogranicze i „Ścieżki opowieści” Jacka Bożka z Klubu Gaja. Gościnnie wystąpi Apostolis Anthimos, kompozytor i multiinstrumentalista. W programie Festiwalu Ekodzieło odbędą się także warsztaty pszczelarskie i ogrodnicze dla szkół oraz spacery dendrologiczne w Tajemniczym Ogrodzie.

Wydarzenia Festiwalu Ekodzieło nawiązują do historii miasta, jego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, które wpisują się w 70. rocznicę połączenia Bielska i Białej. Inspiracją festiwalu jest zabytkowy cmentarz żydowski i jego dzieje złączone z mieszkańcami miasta, a także ostoja dzikiej przyrody, która za murami kirkutu tworzy unikalną przestrzeń. Dzięki inicjatywie Klubu Gaja, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej i Miasta Bielsko-Biała w części niegrzebalnej cmentarza powstaje Tajemniczy Ogród.

Jacek Bożek:
To my jesteśmy częścią przyrody. Wokół nas, w mieście, mieszkają niezliczone nieludzkie istoty. Często zapominamy, że to nasi sąsiedzi, nasi przyjaciele i dobroczyńcy, od których jesteśmy zależni. Edukacja i sztuka mają za zadanie przypominać i uczyć nas o naszej wspólnocie ziemskich stworzeń. Tajemniczy Ogród jest pograniczem, które łączy życie i przemijanie w sposób wyjątkowy i ukazuje system współzależności człowieka i jego kultury oraz natury i jej nieustających cykli.

Kolejnym działaniem Klub Gaja w trakcie Festiwalu Ekodzieło będą warsztaty pszczelarskie i ogrodnicze dla uczniów bielskich szkół oraz spacery dendrologiczne dla mieszkańców, które odbędą się 18 czerwca br. w Tajemniczym Ogrodzie.
Festiwal Ekodzieło objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego. Realizowany jest z funduszy Miasta Bielska-Białej we współpracy z Gminą Wyznaniową Żydowską i Galerią Bielską BWA.
Organizatorzy: Klub Gaja, Fundacja Pogranicze, Galeria Bielska BWA

7. Festiwal Ekodzieło 2021
Galeria Bielska BWA – Willa Sixta, Bielsko-Biała, ul. Adama Mickiewicza 24
piątek, 4 czerwca 2021, godz. 17.00–19.00

Kol isze – głos kobiet w poezji jidysz – czytanie performatywne – Małgorzata Czyżewska, muzyka – Apostolis Anthimos
Pogranicze i sztuka pamięci – wykład Krzysztofa Czyżewskiego
Ścieżki opowieści – czytanie performatywne – Jacek Bożek, muzyka – Apostolis Anthimos

Czytaj więcej na stronie Klubu Gaja >>

Plakat 7. Festiwalu Ekodzieło 2021, projekt: Beata Tarnawa

Galeria Bielska BWA jest beneficjentem projektu pn. „Rewitalizacja Willi Teodora Sixta w Bielsku-Białej" realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 / Oś priorytetowa X