Biografia krajobrazu. Świat fotografii Joanny Chudy

Aktualne

Spotkanie z autorką. Kuratorskie oprowadzanie po wystawie. Prezentacja książki fotograficznej „Niepamięć. Tożsamość ukryta”.

W czwartek, 19 września 2019 roku, w scenerii wystawy fotografii „Niepamięć. Tożsamość ukryta” odbędzie się spotkanie z autorką wystawy. Joanna Chudy zaprezentuje także swoją najnowszą książkę fotograficzną pod tym samym tytułem. Uczestników spotkania oprowadzi po wystawie jej kuratorka, Agata Smalcerz. Spotkanie będzie okazją do rozmowy o fotografii, zarówno tej archiwalnej, do której sięgnęła artystka realizując projekt, jak i kreacyjnej, którą zajmuje się w swej twórczości, a także o poszukiwaniu korzeni.
Wystawa i książka powstały w projekcie fotograficznym pod tym samym tytułem, który artystka realizowała dzięki stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ideą projektu „Niepamięć. Tożsamość ukryta” jest fotograficzna rekonstrukcja wspomnień. O tożsamości, pamięci, pejzażu w twórczości Joanny Chudy oraz o samej artystce piszą w książce Agata Smalcerz („Oniryczne pejzaże Joanny Chudy”) i Weronika Kobylińska-Bunsch („Odczytać biografię krajobrazu”). Sama artystka zawarła w publikacji krótki esej zatytułowany „Pytanie o tożsamość”, odnoszący się do idei projektu.

88-stronicowa książka, zawierająca 55 czarno-białych zdjęć autorskich oraz 15 archiwalnych, pochodzących m.in. ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, posiada dwie wersje językowe (polską i angielską). Autorem projektu graficznego jest Krzysztof Morcinek, nad redakcją czuwała Joanna Chudy, wydawcą jest Galeria Bielska BWA; nakład 400 egz.

Ideę projektu ciekawie odzwierciedla element graficzny albumu, dodający jednocześnie oryginalności publikacji – druga strona okładki pokryta jest farbą termoaktywną. Po kilkukrotnym dotknięciu dłonią odsłania się zdjęcie. Kogo i co ukazuje? Warto sprawdzić samemu.
Druk publikacji dofinansował Urząd Miasta Bielska-Białej.

Spotkanie odbędzie się w czwartek, 19 września 2019 roku o godz. 18.00. Wstęp wolny.

 Więcej o wystawie i książce >>