Dzień Kobiet – czy mamy co świętować?

Aktualne

Projekcja filmu „Siłaczki” o losach polskich emancypantek i sufrażystek walczących przed stu laty o prawa kobiet, wyborcze i nie tylko. Po filmie dyskusja.

Film „Siłaczki” opowiada o emancypantkach i sufrażystkach walczących na przełomie XIX i XX wieku o prawa kobiet. Po raz ósmy święto kobiet w Galerii Bielskiej BWA odbywać się będzie pod hasłem „Dzień Kobiet – czy mamy co świętować?”. Pomysłodawcą świętowania Dnia Kobiet pod hasłem „Czy mamy co świętować?” i corocznie twórcą ciekawego programu wydarzeń jest Fundacja Pozytywnych Zmian.
Tym razem głównym punktem programu będzie projekcja filmu „Siłaczki” – który miał swoją premierę w 2018 roku, w 100-lecie odzyskanie niepodległości – oraz dyskusja o filmie, głównie o prawach wyborczych kobiet, wywalczonych przez reprezentantki ruchów feministycznych przed stu laty. Nie braknie nawiązań do obecnej sytuacji kobiet, ich funkcjonowania w społeczeństwie i praw, o jakie muszą walczyć dzisiaj.

Film „Siłaczki”, w reżyserii Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego – autorów m.in. głośnego i nagradzanego dokumentu o bohaterkach rewolucji Sierpnia '80 „Solidarność według kobiet” – to fabularyzowany dokument opowiadający o polskich emancypantkach i sufrażystkach walczących o prawa kobiet na przełomie XIX i XX wieku. Opowiada historię naszych prababek, których wysiłek, upór i konsekwencja doprowadziły do podpisania przez Józefa Piłsudskiego w dniu 28 listopada 1918 roku dekretu o prawach wyborczych kobiet. Polska, tuż po odzyskaniu niepodległości, jako jedno z pierwszych państw na świecie przyznała kobietom pełnię praw wyborczych. Film w dużej mierze uzupełnia lukę w podręcznikach historii, opowiada o losach polskich sufrażystek i działaczek społecznych, utrwala ich nazwiska i dokonania nie tylko w kwestii praw wyborczych, ale też m.in. dostępie do szkolnictwa wyższego, czy w działalności związkowej.
Hasło wydaje się wciąż aktualne!
Organizatorzy: Galeria Bielska BWA, Fundacja Pozytywnych Zmian, Klubokawiarnia Aquarium.

Galeria Bielska BWA, Klubokawiarni Aquarium
piątek, 8 marca 2019, godz. 18.00
Czas projekcji 1 godz. 15 min
Wstęp wolny

O filmie i śląskiej prapremierze pisze Marta Odziomek w katowickiej „Gazecie Wyborczej” >>

 

Współorganizatorzy