E-LEKCJE DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH KLAS 1–6

Aktualne

Sztuka współczesna dla najmłodszych to cykl zajęć lekcyjnych online przybliżających zagadnienia sztuki dzięki obrazowemu wprowadzeniu do tematu i kreatywnym ćwiczeniom plastycznym.

E-lekcje przeznaczone dla uczniów klas podstawowych 1-6 są dostosowane do wieku oraz indywidualnych potrzeb grupy. Wystawy w Galerii Bielskiej BWA stanowią punkt wyjścia do przybliżenia ważnych pojęć i dziedzin ze sztuki współczesnej. Celem wirtualnych spotkań jest rozbudzenie ciekawości u dzieci, uwrażliwienie ich na sztukę i nauka przez kreatywną zabawę tak, by zajęcia pozytywnie wpływały na rozwój dziecka. Wierzymy, że w tym trudnym czasie prowadzenia lekcji zdalnych, wspólne działania online będą pomocne w podtrzymaniu więzi społecznych poprzez współpracę i samorealizację w grupie.

Wirtualne spotkania dla klas 1 - 6 to zajęcia 45 minutowe, podzielone na 10 minutowe wprowadzenie do danego tematu, a pozostały czas 30 minutowy przeznaczony jest  na zajęcia plastyczne z wykorzystaniem najprostszych, dostępnych materiałów plastycznych. Ostatnie 5 minut e-lekcji przewidziane jest na prezentację wykonanych prac do kamerki i podsumowanie danego zagadnienia sztuki.

Zgłoszenia na adres mailowy:

j.stryjewska@galeriabielska.pl

Zgłoszenia przyjmujemy od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00

Prosimy o rezerwowanie lekcji z tygodniowym wyprzedzeniem.

TEMATY LEKCJI

1.      Seria detektywistyczna:
Na tropie abstrakcji: gdzie zniknął przedmiot? (lekcje dla klas 1-3)

Wspólnie zabawimy się w detektywów sztuki i prześledzimy proces przemiany obrazu
z realistycznego w abstrakcyjny na przykładach prac z archiwum Galerii Bielskiej BWA: Joanny Stańko „Instrumenty”, Dory Hary „Czarna porzeczka” oraz Ewy Fodczuk „Bez tytułu”.

Odkryjemy krok po kroku, w jaki sposób przedmiot zmienia swój kształt, by w końcowym efekcie stać się nierozpoznawalnym dla patrzącego. Wykonamy razem ćwiczenie pozwalające zrozumieć proces powstawania obrazu abstrakcyjnego.

Słowa klucze: abstrakcja, geometryzacja, forma, kształt, martwa natura.

Materiały potrzebne do lekcji:
kartka papieru rysunkowego, kredki, papier kolorowy, klej, nożyczki.

2.      Autobiografia tworzywem dla sztuki (lekcje dla klas 4-6)

Jaką rolę odgrywają w naszym życiu wspomnienia i czym mogą być one dla artysty? Czy dziennik autobiograficzny można prowadzić jedynie w formie literackiej? Na te i inne pytania odpowiemy sobie w trakcie lekcji na temat twórczego potencjału autobiografii na przykładzie pracy Ireny Nawrot "Autobiografia" i Włodzimierza Pawlaka "Dziennik nr 12"

Słowa klucze: autobiografia, biografia, dziennik, fotografia, kolaż, wspomnienia.

Materiały potrzebne do zajęć:
Fotografie (mogą być kserokopie, cyfrowe wydruki na papierze, kolorowe, czarno- białe) rodzinne, z dzieciństwa, wakacji itp. Gazety, czasopisma kolorowe, papier kolorowy, kredki, kartka papieru z bloku rysunkowego, klej, nożyczki.