Festiwalowe wystawy na górskim szlaku

Aktualne

Po raz pierwszy wystawy towarzyszące bielskiemu festiwalowi pokazane były na Szyndzielni i Dębowcu.

W Starej Stacji, sali znajdującej się na górnej stacji kolejki linowej na Szyndzielnię, prezentowana jest wystawa pt. „BTF 2017”. Są to fotografie wykonane w ubiegłym roku przez 12 członków Beskidzkiego Towarzystwa Fotograficznego.

Wystawa na Szyndzielni rozpoczyna tegoroczne obchody 40-lecia istnienia Beskidzkiego Towarzystwa Fotograficznego powstałego w 1978 roku, działającego początkowo przy Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Bielsku-Białej.

Autorzy zdjęć: Joanna Balicka, Natalia Borowicz, Iza Ciszak, Agnieszka Dróżdż-Hyra, Kinga Obtułowicz, Beata Praszczak, Mariusz Bieniek, Daro Dudziak, Kazimierz Gajewski, Grzegorz Gawenda, Tadeusz Maślany, Lucjan Pawłowski.

 

W Gospodzie Dębowiec (dawne schronisko na Dębowcu) trwa wystawa autorskiego projektu fotograficznego Beaty Bojdy pt. „Etno”. Inspiracją do stworzenia cyklu portretów, których obecnie jest 21, były tzw. „pająki” wykonywane z papierowych kwiatów. Bibułkarstwo rozwinęło się w Polsce na przełomie XIX i XX wieku, głównie na wsiach podkarpackich, małopolskich i opoczyńskich. Tam właśnie, w jednym ze skansenów, powstała część kwiatowych koron i wieniec ślubny. Papierowych kwiatów używano kiedyś do zdobienia ram świętych obrazów, przydomowych kapliczek oraz do ozdabiania kobiecych nakryć głowy z okazji świąt lub uroczystości, takich jak zaślubiny.

Wszystkie zaprojektowane przez Beatę Bojdę papierowe wieńce i korony są ręcznie wykonane tradycyjną metodą sprzed lat. Całość to kolaż różnych światów, tak charakterystyczny dla stylu etno. Piękno tych zdjęć jest zasługą oryginalnych makijaży, tkanin i kostiumów zaprojektowanych przez artystkę oraz etnicznej biżuterii pochodzącej z całego świata.

Prezentowana w Gospodzie Dębowiec wystawa jest wyborem sześciu spośród 21 prac projektu. Autorami zdjęć są zaproszeni przez artystkę fotografowie: Rita Lorenc, Ula Kóska, Ewa Żylińska oraz Adam Słowikowski.

Beata Bojda – stylistka ubioru i makijażu, projektantka mody. Absolwentka wzornictwa w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Jej prace w dziedzinie makijażu drukują magazyny, jak „Make Up Trendy”, który umieścił jedno ze zdjęć projektu ETNO na swojej okładce we wrześniu 2015 roku, czy „LNE” który przyznał jej w 2016 roku tytuł Beauty Industry Icon. Dwukrotnie otrzymała tytuł Artysty Roku w dziedzinie makijażu (2016, 2018). Pracowała jako charakteryzator i kostiumograf  przy wielu produkcjach filmowych, między innymi w „Kochaj i tańcz”, „Tancerze” czy ostatnio w „Agape” z Andrzejem Chyrą i Anną Cieślik.

Projekt ETNO przyniósł artystce ogromną popularność. Prezentowany był w londyńskiej The Brick Lane Gallery, w Paryżu w ramach Cool Concept oraz w krakowskiej galerii fotografii Trzecie Oko.

Beata Bojda, Etno, fot. Rita Lorenc

Beata Bojda, Etno, fot. Ula Kóska

Beata Bojda, Etno, fot. Ula Kóska

Beata Bojda, Etno, fot. Ewa Żylińska

BTF 2017, Iza Ciszak

Daro Dudziak