Finisaż wystawy „Korzenie”

Aktualne

Premiera bogato ilustrowanego katalogu wystawy oraz wykłady o czeskiej sztuce i dizajnie, spotkania z artystami, projektantami i kuratorką wystawy „Korzenie”.

Wystawa jest częścią polsko-czeskiego projektu pn. „Korzenie - wspólnota źródeł, poszukiwań i inspiracji. Sztuka i dizajn po obu stronach granicy”.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska-Polska 2014-2020 oraz z budżetu państwa Rzeczypospolitej Polskiej

logotypy Mikrofunduszy

______________________________________________________________________________________________________________________

Od momentu otwarcia w piątek 28 czerwca br. wystawa zbiorowa sztuki, dizajnu i rzemiosła wciąż cieszy się dużą popularnością wśród widzów, przyciąga nie tylko swą ideą oraz eksponowanymi pracami, ale też ciekawym programem wydarzeń towarzyszących, m.in. cyklem warsztatów, prowadzonych przez artystów i projektantów uczestniczących w wystawie. Ekspozycję można oglądać do 25 sierpnia.

Wydarzeniem ostatniego weekendu trwania wystawy będzie finisaż, w piątek, 23 sierpnia 2019 roku, podczas którego będzie można wysłuchać prelekcji na temat czeskiej sztuki i dizajnu, a także spotkać się i porozmawiać z uczestnikami wystawy oraz kuratorką.

W programie spotkania:

Wykłady:

Tomáš Koudela „Identity – Redesign” – czeska sztuka i dizajn w regionie Ostrawy po roku 1989
Celem wykładu będzie przedstawienie czeskiej sztuki współczesnej, życia kulturalnego oraz czeskiego designu po roku 1989, w regionie Ostrawy i okolic. Autor omówi proces transformacji w kontekście historycznym i kulturowym oraz jego efekty widoczne w twórczości artystów i projektantów.

Gabriela Pienias „Gwiazdy współczesnego czeskiego dizajnu”
Przedmiotem wykładu będzie przegląd czeskiego dizajnu, począwszy od lat 60. XX wieku, a także próba odpowiedzi na pytanie: jak sytuacja polityczna i zmiany w czasach normalizacji w Czechach wpłynęły na projektantów i tworzone przez nich przedmioty. Poznamy również gwiazdy czeskiego dizajnu, które pojawiły się po roku 1989 i ich najbardziej znane projekty.

Prezentacja katalogu wystawy*
Aktualny przewodnik po wystawie, opisujący prezentowane dzieła, ich rodowód i inspiracje artystów, a także aranżację ekspozycji  – przygotowany dla widzów w formie ulotki przez kuratorkę wystawy Lucynę Wylon –zyskał swoją znacznie obszerniejszą kontynuację w postaci katalogu wystawy. Bogato ilustrowane wydawnictwo, w trzech wersjach językowych (polska, czeska, angielska), zawierające wstęp kuratorki oraz autorskie wypowiedzi uczestników wystawy, będzie miał swoją premierę podczas wieczoru finisażu.
 
Wstęp wolny. Zapraszamy.
____________________________________________
Tomáš Koudela – poeta, prozaik (pisze także pod pseudonimem Jan Vrak), niezależny kurator czeskiej sztuki współczesnej, teoretyk sztuki, artysta samouk.
Na przełomie lat 80. i 90. XX w. był redaktorem hawierzowskiego czasopisma „Revue”, następnie pracował w wydawnictwie M.U.K.L. W 1992 roku współtworzył wydawnictwo Votobia w Ołomuńcu; do 2005 roku był jego  dyrektorem.Tworzy głównie poezję konkretną. Tekst staje się wizualną materią, która dostosowuje się do nowego kontekstu.
Pracuje jako asystent w Katedrze Edukacji Artystycznej na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Ostrawskiego. Obecnie realizuje doktorat z dziedziny Historii kultury na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Ostrawskiego.

Gabriela Pienias – artystka sztuk wizualnych, historyczka sztuki, kuratorka, wykładowczyni akademicka. Prowadzi pracownie rysunku i grafiki na kierunku Edukacja artystyczna na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Ostrawskiego.
Absolwentka Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie –  kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. Studiowała Malarstwo w pracowni Michaela Rittsteina w Akademii Sztuk Pięknych w Pradze; uzyskała stypendium Funduszu Wyszehradzkiego. Ukończyła studia w zakresie kształtowania przestrzeni miejskiej na Wydziale Malarstwa na ASP w Warszawie, a także historię sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim.
W trakcie rocznego stypendium w Portugalii na Faculdade de Belas Artes da Universidade de Lisboa studiowała malarstwo. Obecnie kończy doktorat na kierunku sztuki piękne na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego.
Tworzy wielkoformatowe obrazy, trójwymiarowe obiekty, rzeźby, instalacje. Jest również autorką obiektów architektonicznych w przestrzeni miejskiej. Zajmuje się sztuką publiczną, często społecznie zaangażowaną lub angażującą lokalną społeczność. Organizuje wystawy i wernisaże w przestrzeni miasta zachęcając do dyskusji na temat rzeczywistych problemów.
Jest także organizatorką konferencji i festiwali zajmujących się sztuką w przestrzeni publicznej.
W ciągu ostatnich lat intensywnie bada sztukę najnowszą w Europie i na świecie, zwłaszcza w Czechach. Prowadzi  działalność galeryjną i kuratorską w Czechach (Praga, Ostrawa).

_______________________________________________________

*Na uczestników spotkania czeka niespodzianka: każdy z gości otrzyma bezpłatny egzemplarz katalogu

Wystawa „Korzenie” trwa do 25 sierpnia 2019 roku. Czytaj więcej o wystawie >>

__________________________________________________________

Partner