Finisaż wystawy „Pole bitwy”

Aktualne

Czytanie performatywne i oprowadzanie kuratorskie z udziałem artystów uczestniczących w wystawie – wyjątkowe spotkanie wieńczące wystawę już dziś o godz. 18.00. Dla osób chętnych do udziału w wydarzeniu zapisy mailowe.

Wyjątkowe wydarzenie czeka widzów zainteresowanych idą i przesłaniem wystawy „Pole bitwy”, której ekspozycja dobiega już końca – można ją zwiedzać w obu salach Galerii Bielskiej BWA tylko do niedzieli, 14 marca br.!
Podczas zaplanowanego na dzisiaj (czwartek, 11 marca) finisażu wystawy widzowie będą mogli wziąć udział w performatywnym czytaniu wybranych fragmentów tekstów znanych autorów, m.in. Marii Janion, Stanisława Wyspiańskiego, Narcyzy Żmichowskiej i Andrzeja Ledera.
Wydarzeniu towarzyszyć będzie również oprowadzanie kuratorskie z udziałem artystów uczestniczących w wystawie: Piotra Bujaka, Karoliny Jarzębak i Nikity Krzyżanowskiej. Uczestników będzie oprowadzać kuratorka wystawy Ada Piekarska,

„Pole bitwy” to wystawa poświęcona takim zagadnieniom, jak historia, pamięć i współczesne mitologie. Uczestnicy, sięgając do symboli przeszłości, pozbawiają historyczne narracje niewinności. Ich prace odsłaniają uwikłanie historii w dialektykę zwycięzcy i zwyciężonego, ożywiają „wojny pamięci”, demaskują sposoby fabrykowania opowieści.

Ada Piekarska, kuratorka wystawy:
Część twórczyń i twórców koncentruje się na kulturowych sposobach, poprzez które społeczeństwo ustanawia swoje kolektywne tożsamości. Podejmują próbę odsłonięcia znaczeń zakorzenionych w godłach, herbach i pomnikach. Zwracają się w stronę przeszłości, a następnie przechwytują jej fragmenty, po to, by ich wzniosłość obrócić w żart. Odważnie cytują klasyków – Matejce odbierają wyłączność na monumentalny patos, Wyspiańskiemu wznoszą „pomnik”. Część prac odnosi się do aktualnych, społecznych napięć związanych z walką o prawa kobiet i mniejszości.
Wystawa jest dowodem na to, że różnorodne praktyki artystyczne mogą z powodzeniem służyć ujawnianiu tego, co wyparte i konieczne do przepracowania.

Galeria Bielska BWA przygotowała publikację towarzysząca wystawie „Pole bitwy”, zawierającą m.in. teksty Ady Piekarskiej, Przemysława Wielgosza i Aleksego Wójtowicza, a także szereg zdjęć ekspozycji.
Zainteresowane wydawnictwem osoby obecne na finisażu, otrzymają katalog bezpłatnie.
Pozostałe osoby zainteresowane katalogiem, zostaną poinformowane o terminie możliwości zakupu wydawnictwa.

Finisażowe wydarzenie odbędzie się w czwartek, 11 marca 2021 roku o godz. 18.00.

Ze względu na ograniczoną ilość osób mogących przebywać w galerii, obowiązują
Zapisy na adres e-mailowy: a.piekarska@galeriabielska.pl

Więcej o wystawie, relacje filmowe i zdjęcia z ekspozycji, przewodnik po wystawie do pobrania, wydarzenia towarzyszące >>

Czytaj o konkursie na recenzję wystawy >>