Aktualne

Multidyscyplinarny, międzynarodowy festiwal i konkurs dla młodych artystów. Zgłoszenia online do 29 marca 2021 roku.

MArteLive festiwal wspierany jest przez program Kreatywna Europa.

Pierwsza europejska edycja MarteLive powstała dzięki 20-letniemu doświadczeniu organizatora festiwalu we Włoszech – ProCult, który zrealizuje konkurs we współpracy z organizacjami Tuzla Live (Bośnia i Hercegowina), Kintai Arts (Litwa) i Artnova (Polska).

MArteLive Europe łączy wydarzenia online, streamowane i na żywo, zabierając uczestników w wyjątkową podróż, która trwa cały rok, świętując sztukę, muzykę i kulturę w każdej postaci.
Konkurs jest otwarty dla wszystkich obywateli i/lub rezydentów europejskich między 18 i 35 rokiem życia. Artyści będą oceniani przez profesjonalnych jurorów i publiczność w trakcie wydarzeń online i na żywo.

Uczestnicy MarteLive Europe startują w jednej z 16 dziedzin artystycznych: MUZYKA NA ŻYWO, DJ I PRODUCENT, TEATR, TANIEC, WSPÓŁCZESNY CYRK, LITERATURA, MALARSTWO I RYSUNEK, RZEŹBA, FOTOGRAFIA, ILUSTRACJA CYFROWA, STREET ART, PROJEKTOWANIE MODY, RĘKODZIEŁO, KRÓTKI FILM, TELEDYSK, SZTUKA WIDEO.

Konkurs i festiwal MArteLive Europe obejmuje 47 państw:

• 27 członków UE

• 20 partnerów spoza UE lub państw sąsiadujących, które są partnerami programu Kreatywna Europa.


Artyści zapisują się do jednego z trzech obszarów europejskich w zależności od kraju wybranego w formularzu zgłoszeniowym. Każdy obszar ma własny proces selekcji. 
Zwycięzcy z każdego z nich spotkają się podczas wielkiego pokazu europejskiego w Rzymie we Włoszech 7-9 grudnia 2021 r.


Konkurs MArteLive Europe składa się z 4 etapów, zwycięzcy każdego etapu przechodzą do następnego.
Zwycięzcy pokazów półfinałowych, które odbędą się latem 2021 we Włoszech, Bośni i Hercegowinie, Litwie i Polsce będą uczestniczyli w Międzynarodowych rezydencjach artystycznych.
Spektakle multidyscyplinarne powstałe w trakcie rezydencji są pokazywane na zakończenie warsztatów oraz podczas specjalnych wydarzeń odbywających się w ramach festiwalu MarteLive Biennial w Rzymie, we Włoszech.
 
Etap 1 – Proces selekcji

Uczestnicy rejestrują zgłoszenia online, wysyłając swoje najlepsze przedstawienie/dzieło za pośrednictwem strony internetowej www.martelive.eu.
W każdym z trzech obszarów europejskich 10 artystów z każdej dziedziny przejdzie do następnego etapu, gdzie zostaną ocenieni przez profesjonalnych jurorów i wystąpią przed szeroką wirtualną publicznością w masowym streamowanym przesłuchaniu. 

Etap 2 – Przesłuchania
Przesłuchania są publiczne i szeroko promowane: na tym etapie artyści po raz pierwszy wystąpią przed wirtualną publicznością.
Publiczność będzie wraz z jurorami głosować na najlepszego artystę, odgrywając kluczową rolę w procesie selekcji.
Tylko 3 artystów z każdej dziedziny artystycznej wejdzie do pokazów półfinałowych.

Etap 3 – Półfinały  
Pokazy półfinałowe odbędą się w każdym z trzech obszarów europejskich: żółtym – 2 maja 2021 roku w Wilnie na Litwie, niebieskim – 3 lipca 2021 roku w Tuzli w Bośni i Hercegowinie, zielonym – 19 lipca 2021 roku w Krakowie w Polsce.

Półfinał to spektakularny pokaz na żywo, podczas którego wszystkie formy sztuki łączą się, aby stworzyć multidyscyplinarny spektakl. Ponad 50 artystów występuje jednocześnie tej samej nocy i w tym samym miejscu, zapewniając publiczności oszałamiające doświadczenie uwolnionej mocy twórczej.
Jurorzy i publiczność głosują wspólnie, aby wyłonić zwycięzcę w każdej z dziedzin artystycznych.

Zwycięzcy otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 300 EUR oraz udział w Europejskim Pokazie Finałowym, który odbędzie się w Rzymie 7-9 grudnia 2021 r.

Wybrani artyści otrzymają również nagrody specjalne – możliwość wzięcia udziału w tygodniowej rezydencji artystycznej latem 2021 we Włoszech, Bośni i Hercegowinie, Polsce i na Litwie.

Etap 4 – Finał
Europejski Pokaz Finałowy odbędzie się w Rzymie, w dniach 7-9 grudnia 2021 roku, podczas MArteLive Biennial: wielkiego festiwalu z udziałem 900 artystów, 70 scen i publiczności liczącej 60 000 osób.Rezydencje artystyczne «Art in Progress» odbędą się latem 2021 roku i będą zarezerwowane dla 8-16 artystów wybranych spośród zwycięzców każdej z dyscyplin artystycznych. Tygodniowe rezydencje artystyczne będą miały miejsce we Włoszech, Bośni i Hercegowinie, Litwie i Polsce.

Wybrani artyści mieszkając razem będą mieli za zdanie tworzyć multidyscyplinarny spektakl, który zostanie zaprezentowany podczas jednego wydarzenia na koniec tygodnia, a także w ramach wydarzeń specjalnych podczas MArteLive Biennial.

Całość zostanie udokumentowana i udostępniona za pośrednictwem mediów społecznościowych oraz na stronie internetowej www.martelive.eu

 

Prezentacja w języku polskim