Mityczna wierzba na muralu Mony Tusz

Aktualne

Nieopodal bielskiego Parku Włókniarzy artystka Mona Tusz tworzy mural przedstawiający mityczną wierzbę, w której konarach kryją się zwierzęta i leśne duszki.

Bielsko-Biała wzbogaci się o kolejny mural. Mimo trudnych warunków pogodowych, artystka Mona Tusz realizuje swoje dzieło na szczytowej ścianie kamienicy przy ul. 1 Maja 45, stojącej nieopodal placu Adama Mickiewicza, tuż przed wejściem do Parku Włókniarzy. Mural, któremu Mona Tusz nadała tytuł „Wierzba”, dołączy do bogatej kolekcji dzieł w przestrzeni publicznej Bielska-Białej, składającej się obecnie z 24 murali wykonanych przez znanych streetartowców z Polski i zagranicy.

Justyna Łabądź, kurator projektu:
Artystka pochodząca ze Śląska i mocno identyfikująca się z tym regionem, stworzyła projekt muralu poświęcony tematowi wierzb w rozumieniu kulturowym, ludowym i ekologicznym. Jest to część jej większego projektu, w którym tworzy przyrodnik – ilustracyjny opis ważnych w regionie roślin, drzew i ziół, odczytując ich znaczenie poprzez dawne wierzenia, legendy i mity, ludową wiedzę medyczną, a także wnikliwe obserwacje dawnych, ale też współczesnych, przyrodników i filozofów przyrody.
Stworzony przez artystkę wizerunek wierzby jest jej antropomorfizacją, nawiązującą do wyobrażeń mitycznych drzewców. W konarach drzewa swoje schronienie znalazły zwierzęta, ale też duszki leśne. W ten sposób artystka składa niejako hołd przyrodzie, podkreśla jej ogromną siłę i znaczenie w życiu człowieka. 

mona tuszMona Tusz jest artystką i aktywistką. Od 2007 roku realizuje projekty w przestrzeni miejskiej, najczęściej na Śląsku. Współorganizowała i uczestniczyła w wielu akcjach kulturalnych i społecznych, tworząc prace na zaproszenia organizatorów festiwali, galerii oraz instytucji kultury.
Głównym obszarem jej działania jest malarstwo uliczne; zajmuje się także fotoreportażem społecznym, grafiką, rzeźbą, scenografią oraz mozaiką. Prowadzi warsztaty artystyczne oraz działania w przestrzeni miejskiej, chętnie pracuje z młodzieżą oraz grupami wykluczonymi społecznie.
Jest miłośniczką postindustrialnych przestrzeni, zieleni miejskiej i roweru. W swoich pracach tworzy ezoteryczny świat ducha i emocji, wypełniony biologicznymi fakturami, kosmicznymi strukturami i tajemniczymi stworkami.
Na zdjęciu: Mona Tusz, fot. Dawid Chalimoniuk Mural Mony Tusz „Wierzba" powstaje w projekcie „oBBraz miasta #6” organizowanym przez Fundację Galerii Bielskiej i Galerię Bielską BWA, współfinansowanym z budżetu Gminy Bielsko-Biała.
Sponsorem muralu jest Castorama Bielsko-Biała. Partnerem w wykonaniu muralu – firma Movincar Polska Sp. z o.o.
Kuratorem projektu „oBBraz miasta #6” jest Justyna Łabądź.

Czytaj więcej o bielskich muralach; zobacz mapę murali; pobierz przewodnik  >>