Aktualne

Warsztat Cecylii Malik i kolektywu Siostry Rzeki. Wyszywanie i haftowanie na strojach kąpielowych – w obronie czystych i zdrowych rzek.

Warsztaty prowadzone w Galerii Bielskiej BWA przez krakowską artystkę Cecylię Malik oraz kolektyw Siostry Rzeki znajdują się w programie wydarzeń tegorocznego Festiwalu Ekodzieło 2019, organizowanego przez Klub Gaja.Uczestnicy warsztatów poznają techniki wyszywania cekinami oraz najprostszego haftu ściegiem łańcuszkowym, by następnie ozdabiać przyniesione stroje kąpielowe hasłami, nazwami rzek czy też obrazami i symbolami. Dowiedzą się także o akcji kolektywu Siostry Rzeki, mającej na celu obronę rzek i ich czystości.

Cecylia Malik:
Podczas warsztatów będziemy wyszywać lub haftować na strojach kąpielowych i kąpielówkach – tak aby stały się one czymś, co będzie wspierać osoby zaangażowane w obronę naturalnych rzek. Chcemy, by rzeki były czyste i żywe, chcemy się w nich kąpać. Ozdobione stroje ubierzemy podczas Big Jump w lipcu.
Bardzo prosimy o przyniesienie na warsztaty stroju kąpielowego lub kąpielówek w dobrym rozmiarze dla siebie, które chcemy przerobić na stroje „zaangażowane” w obronę rzek, aby następnie wskoczyć w nich w lipcu do rzeki. Na warsztatach będzie można wyszywać swój strój lub kąpielówki, albo ozdobić je dla kogoś innego.

BIG JUMP to europejska inicjatywa dla czystych rzek, która co roku odbywa się w drugą niedzielę lipca o godz. 15.00. Spotkania nad wodą w tym samym czasie mają miejsce w całej Europie, bo tak obywatele Europy manifestują swoje poparcie dla czystych i żyjących rzek, potrzebnych ludziom i zwierzętom. Klub Gaja każdego roku zaprasza Polki i Polaków do udziału w akcji BIG JUMP i wejścia do wody w swojej najbliższej okolicy.

Cecylia Malik
Krakowianka, artystka, aktywista i ekolożka. Współtwórczyni Małego Klubu Bunkra Sztuki, Modraszek Kolektyw i Wodnej Masy Krytycznej. Autorka projektu 365 Drzew. Aktywistka zaangażowana m.in. w ratowanie krakowskiego Zakrzówka przed zabudową, czy hotelu Cracovia przed wyburzeniem. Działa w Koalicji Ratujmy Rzeki, która powstała w obronie ostatnich naturalnych rzek w Polsce przed regulacją i przegradzaniem. Jest inicjatorką głośnej akcji Matki Polki na wyrębie – przeciwko LEX Szyszko, a także m.in. Warkocze Białki – w obronie rzeki Białki przed regulacją, Siostry Rzeki, razem z Koalicją Ratujmy Rzeki – przeciw budowie zapory w Siarzewie. Pomysłodawczyni szeroko dyskutowanych happeningów i performansów.
Fot. Mateusz Skwarczek

 

Warsztaty Moda na rzeki
Galeria Bielska BWA
piątek, 14 czerwca 2019, godz. 17.00–19.00
Wstęp wolny.

Zobacz, jak zrobić sobie strój samemu >>

Czytaj o wystawie Krzysztofa Czyżewskiego „Żegaryszki" i Festiwalu Ekodzieło 2019>>

Więcej na stronie Klubu Gaja >>

 

Program festiwalu Ekodzieło 2019