ONDREJ SMEYKAL / DOMINIK MUSZYŃSKI

Aktualne

Bielsko-Biała na mapie ogólnopolskiej trasy. Koncert wirtuoza didgeridoo i wszechstronnego bębniarza

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska-Polska 2014-2020 oraz z budżetu państwa Rzeczypospolitej Polskiej / Projekt spolufinancovaný Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci programu INTERREG V-A Česká republika-Polsko 2014-2020 a ze státního rozpočtu Polské republiky / Project co-financed by the European Union from the European Regional Development Fund under the INTERREG V-A Program Czech Republic-Poland 2014-2020 and from the state budget of Poland

____________________________________________________________________________________________________________________

Koncert w wykonaniu dwóch niezwykłych muzyków: pochodzącego z Czech wirtuoza gry na didgeridoo Ondřeja Smeykala oraz Dominika Muszyńskiego, grającego na wszelkiego rodzaju instrumentach perkusyjnych.
Koncert w Galerii Bielskiej BWA znalazł się na ogólnopolskiej październikowej trasie koncertowej muzyków.
Ondrej Smeykal, całkowicie poświęcając się instrumentowi i wypracowując oryginalny styl gry, „tworzy” jednoosobową orkiestrę didgeridoo. Od ponad dwóch dekad Ondrej rozwija i definiuje na nowo swoje własne unikalne podejście do didgeridoo. Grając na długim, sięgającym nawet czterech metrów długości didgeridoo, uzyskuje wyjątkowo głębokie tony i szerszy zakres dźwięków i podtekstów niż na standardowych didgeridoo. Każda kompozycja, czy też piosenka, jak mówi artysta, jest bardzo odmienna w stylu, począwszy od break-beatu i organic didgeridoo techno, aż po trance, ambient i wszystko pomiędzy gatunkami.
Dominik Muszyński od 1991 roku zajmuje się muzyką i upowszechnianiem kultury etno, gra na wszelkiego rodzaju instrumentach perkusyjnych, a w szczególności na bębnach (conga i djembe). Jest liderem zespołu WADADA (czyt. ładada), z którym koncertuje w całej Polsce i nie tylko. Projekt ten związany jest z perkusyjną muzyką etniczną z Afryki Zachodniej, Kuby, Jamajki, Brazylii, Gruzji, Azji, Australii, Bliskiego Wschodu i był jednym z pierwszych zespołów tu, w kraju nad Wisłą, uprawiających taką muzykę.

Znajdujący się w programie Festiwalu sztuki czeskiej koncert zainauguruje realizację muralu na fasadzie Galerii Bielskiej BWA. Pomysłodawczynią i realizatorką muralu będzie artystka Małgorzata Rozenau. Ondrej Smeykal będzie współrealizatorem dzieła.