Ornamenty Irminy Staś i struktury krajobrazu Tadeusza Króla

Aktualne

Otwarte 19 marca wystawy malarstwa Irminy Staś i Tadeusza Króla – obecnie dostępne tylko online: na stronie internetowej galerii opis wystaw, zdjęcia, reprodukcje prac, filmy i fotorelacje. Zapraszamy.

Dwie nowe wystawy, w których dominuje malarstwo, otwarte zostały w piątek, 19 marca br. w Galerii Bielskiej BWA – w ostatnim dniu przed zamknięciem instytucji i placówek kultury w całej Polsce, co jest związane z działaniami ograniczającymi rozprzestrzenianie się wirusa COVID-19 (zamknięcie od soboty 20 marca do 9 kwietnia 2021 roku).
Oglądając wielkoformatowe obrazy i obiekty z miękkich tkanin Irminy Staś, można zastanawiać się nad istotą malarstwa, w którym wykorzystywane są powtórzenia czy też ornamenty, do tego ornamenty dość niezwykłe, składające się z fragmentów ciała, np. zębów, piersi czy paznokci.
Tadeusz Król z kolei zaprosił widzów do obcowania z naturą, ze swoimi malarskimi wizjami polnych dróg, kałuż, łąk, zarośli, potoków i rozlewisk. 20 najnowszych obrazów artysty, to malarstwo pełne koloru, światła, półcieni, rozedrganych powierzchni, po mistrzowsku ukazujących ulotne odbicie porządku świata.

Irmina Staś, warszawska artystka znana bielskim widzom chociażby z udziału w finałowych wystawach Biennale Malarstwa Bielska Jesień, przedstawia na wystawie „Powtórzenia” swoje nowe cykle wielkoformatowych obrazów pt. „Przekroje”, „Ornamenty” oraz najnowszą serię zatytułowaną „Chlorofil i krew”. We wszystkich seriach, po raz pierwszy pokazanych wspólnie i w pełnej okazałości, artystka multiplikuje fragmenty ciał i ich całościowe wyobrażenia.
Tadeusz Król związany jest z bielskim środowiskiem artystycznym; to artysta o uznanym dorobku, rozpoznawalnej osobowości twórczej, ceniony pedagog w szkolnictwie artystycznym.
Wystawa Tadeusza Króla pt. „Krajobraz / Elementy i struktury” została przygotowana w związku z obchodami 70. rocznicy połączenia osobnych niegdyś miast Bielsko i Białą w jeden organizm: Bielsko-Białą. Wystawie towarzyszyć będzie katalog.

Otwarcie wystaw: piątek, 19 marca 2021 roku, godz. 16.00–20.00
Wystawy trwają do 18 kwietnia 2021 roku.
***
UWAGA!
W związku z działaniami ograniczającymi rozprzestrzenianie się wirusa COVID-19, od soboty 20 marca do 9 kwietnia 2021 roku Galeria Bielska BWA i Willa Sixta – podobnie jak wszystkie instytucje i placówki kultury w Polsce – nie będą dostępne dla publiczności.
Zapraszamy do zwiedzania online!

_________________________________________________________________________________________________________________________

Irmina Staś – „Powtórzenia”, czytaj więcej o wystawie >>

Tadeusz Król. „Krajobraz / Elementy i struktury”, czytaj więcej o wystawie >>_________________________________________________________________________________________________________________________

W mediach:

Wernisaże rzutem na taśmę, portal bielsko.biala.pl; 18.03.2021 >>

Dwie nowe wystawy w Galerii Bielskiej BWA, silesiakultura.pl, 19.03.2021 >>