Aktualne

Wystawa sztuki, dizajnu i rzemiosła „Korzenie”, projekt fotograficzny ETNO. Besquidians, Dudyskrzypce i inni – plenerowy koncert zespołów czerpiących z muzyki ludowej.

Wydarzenie jest częścią polsko-czeskiego projektu pn. „Korzenie - wspólnota źródeł, poszukiwań i inspiracji. Sztuka i dizajn po obu stronach granicy”.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska-Polska 2014-2020 oraz z budżetu państwa Rzeczypospolitej Polskiej

Logotypy Mikrofunduszy

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Powitanie lata w Galerii Bielskiej BWA – w piątek, 28 czerwca  – to wydarzenie artystyczne łączące sztuki wizualne i muzykę. Wspólnym mianownikiem dla twórców jest poszukiwanie korzeni, sięganie do źródeł – jednym słowem inspiracje kulturą ludową, tradycją oraz indywidualne wykorzystywanie i przetwarzanie motywów.

W piątkowy wieczór i noc 28 czerwca galeria zaprasza widzów na wernisaże dwóch wystaw, oprowadzanie kuratorskie z udziałem artystów oraz koncerty plenerowe wykonawców z Czech i Polski. Zaproszeni artyści prezentują muzykę odnoszącą się do korzeni związanych z muzyką ludową regionu Beskidów. Wystąpi big-band ze Szkoły Muzycznej w czeskim Frydlancie oraz zespoły, które czerpią ze źródeł, przekształcając je w indywidualnym stylu, łączącym góralski folk z jazzem lub muzyką Karpat: Kapela Dudyskrzypce, Skład Niearchaiczny oraz Besquidians.

Powitanie lata
piątek, 28 czerwca 2019, godz. 17.00–22.00
Koncert plenerowy, godz. 19.30–22.00 (plac obok galerii od strony ul. Adama Mickiewicza)

W programie:

17.00 – oprowadzanie kuratorskie z udziałem artystów po wystawie „Korzenie"
18.00 – wernisaż wystawy, projekt fotograficzny Beaty Bojdy – ETNO (sala dolna)
18.30 – wernisaż wystawy sztuki, dizajnu, rzemiosła i rękodzieła „Korzenie” (sala górna)
Kuratorka – Lucyna Wylon

19.30–22.00 – koncert plenerowy

Wystąpią zespoły:
Band Jazzobando ze Szkoły Muzycznej z Frýdlantu nad Ostravicą (Czechy)
Kapela Dudyskrzypce
Skład Niearchaiczny
Besquidians

_________________________________________________________________________________
BIG BAND JAZZOBANDO
15-osobowy zespół ze szkoły podstawowej Leoša Janáčka we Frýdlancie nad Ostravicą, wykonuje głównie repertuar jazzowy.

BESQUIDIANS
Zespół został założony w 2010 roku przez akordeonistę Wojciecha Golca oraz skrzypka i wokalistę Marcina Pokusę, dwóch przyjaciół z wioski Ślemień w Beskidzkie Żywieckim, którzy do współpracy zaprosili saksofonistę i flecistę jazzowego Marcina Żupańskiego, kontrabasistę Rafała Bałasia oraz Przemysława Ficka, multiinstrumentalistę grającego na tradycyjnych instrumentach beskidzkich. W 2015 roku do zespołu dołączyła wokalistka i skrzypaczka Marta Matuszna.
Członkowie zespołu świadomie czerpią z muzyki górali beskidzkich, opowiadając ją na nowo językiem muzyki współczesnej, łącząc rozmaite style, brzmienia i barwy. Obok surowych dźwięków skrzypiec, dud i instrumentów pasterskich pojawiają się echa muzyki klasycznej, eksperymenty z elektroniką, elementy world music i transu oraz swobodne freejazzowe improwizacje.
Zespół tworzą:
Wojciech Golec – akordeonista, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie akordeonu prof. Joachima Pichury. Laureat międzynarodowych konkursów akordeonowych. Wykładowca w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a także pedagog w ZPSM im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej.
Marcin Żupański – multiinstrumentalista specjalizujący się w saksofonach, fletach oraz klarnecie basowym. Absolwent wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Laureat konkursów jazzowych. Kompozytor, aranżer, muzyk czynnie udzielający się na polskiej i zagranicznej scenie muzycznej.
Marcin Pokusa – skrzypek ludowy, folkowy, kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie fagotu (2002) oraz Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (2014) w klasie śpiewu. Od listopada 2014 roku artysta chóru Opery Krakowskiej.
Marta Matuszna – pochodzi z Lalik, z rodziny o pokoleniowych tradycjach muzycznych. Ukończyła I st. Szkoły Muzycznej w Żywcu w klasie skrzypiec. Od najmłodszych lat związana z zespołami regionalnymi w Beskidzie Żywieckim. Instruktorka skrzypiec w klasie mistrzowskiej i grupy śpiewaczej w Fundacji Braci Golec.
Rafał Bałaś – kontrabasista i multiinstrumentalista ludowy, pochodzi z Żywca. Budowniczy dud żywieckich, piszczałek i rogów pasterskich. Uczy gry na góralskich basach, dudach i piszczałkach w Fundacji Braci Golec.
Przemysław Ficek – z wykształcenia architekt, z powołania folklorysta. Z zamiłowania dudziarz. Gra na różnych instrumentach pasterskich. Potrafi też takie instrumenty budować. Wykładowca na studiach podyplomowych muzyki tradycyjnej na Akademii Muzycznej w Katowicach. Mieszka w Jeleśni.

KAPELA DUDYSKRZYPCE
Kapela wykonuje tradycyjną muzykę góralską z Beskidu Żywieckiego.
Marta Matuszna-Wejchenig (wokal, skrzypce) i Rafał Bałaś (dudy, piszczałki) – współpracujący ze sobą od lat muzycy, chcąc wspólnie wykonywać archaiczną muzykę swojego regionu, utworzyli duet w tradycyjnym składzie: skrzypce i dudy żywieckie. Obydwoje prowadzą zajęcia w Fundacji Braci Golec, gdzie uczą kolejne pokolenia grać muzykę góralską. Zaangażowani w kulturę regionu, współorganizują tradycyjne potańcówki oraz warsztaty muzyki góralskiej.

SKŁAD NIEARCHAICZNY
Zespół czerpiący z muzyki beskidzkiej, która niegdyś wykonywana była przez dudziarza i skrzypka – dziś nazywanych „składem archaicznym”, który z czasem został wyparty przez większe kapele smyczkowe.
Skład Niearchaiczny, rozbudowując tradycyjne instrumentarium o kontrabas i altówkę oraz o nowe aranżacje i harmonie, udowadnia, że muzyka Beskidu Żywieckiego jest ciągle żywa i można ją wciąż na nowo odkrywać i świadomie rozwijać. Zespół ma na koncie występy i nagrody na liczących się festiwalach folkowych
Zespół tworzą:
Marta Matuszna-Wejchenig – skrzypce, śpiew
Stanisław Bafia – altówka, śpiew
Przemysław Ficek – dudy, instrumenty pasterskie
Rafał Bałaś – kontrabas, śpiew

 

Galeria zaprasza na piątkowy wieczór.
Zobacz zaproszenie na YouTube >>

________________________________________________________________________________

Relacje filmowe z wydarzeń, realizacja Marcin Szendoł:

Powitanie lata w Galerii Bielskiej BWA >>

Wernisaż wystawy Beaty Bojdy ETNO >>

 

Relacja filmowa

Partner