Rząsa – rzeźba poza czasem

Aktualne

O losie człowieka, dramatach egzystencji i przełamywaniu kanonów sztuki sakralnej w twórczości Antoniego Rząsy. Wykład dla seniorów wygłosi Grażyna Cybulska.

Wykład na temat życia i twórczości  Antoniego Rząsy – jednego z najbardziej oryginalnych polskich rzeźbiarzy II połowy XX wieku. Jego sztuka odnosi się do podstawowych problemów egzystencjalnych i wartości ogólnoludzkich oraz traumatycznych doświadczeń wojennych. W jego Pietach i ukrzyżowanych Chrystusach zawarty jest ból i cierpienie najbliższych mu osób.
Rzeźbę zakopiańskiego artysty cechuje surowa dostojność i wielka siła ekspresji. Sztuka ta i jej przesłanie istnieje poza czasem, nie podlegała i nie podlega kryteriom artystycznych mód.
Wykład dla słuchaczy Uniwersytetu III Wieku oraz seniorów zainteresowanych sztuką współczesną wygłosi Grażyna Cybulska, historyczka sztuki.

 
Grażyna Cybulska – absolwentka historii sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie. W latach 1982–1997 pracowała w Dziale Sztuki Współczesnej Muzeum Okręgowego w Chełmie. Od 1997 pracuje w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej. Jest koordynatorem Zespołu Głównych Specjalistów, kuratorką Biennale Malarstwa Bielska Jesień.

Wykład odbędzie się w czwartek, 16 maja 2019 roku o godz. 12.00.

Czytaj więcej o wystawie rzeźby Antoniego Rząsy >>