Rzeka Biała w objęciach miast – mural na 70-lecie Bielska-Białej

Aktualne

Artysta personifikuje graniczną niegdyś rzekę Białą, która dziś łączy oba miasta Bielsko i Białą. Tytuł muralu wymyślą bielszczanie w ogłoszonym właśnie konkursie!

W piątek, 27 sierpnia br. o godz. 18.00 bielszczanie ujrzeli ukończony już nowy wielkoformatowy mural zrealizowany w sercu dwumiasta nieopodal gmachu Ratusza, na szczytowej ścianie kamienicy przy placu Ratuszowym 7 (budynek Wydziału Gospodarki Miejskiej). Była to zarazem inauguracja Dni Bielska-Białej, związanych w 2021 roku z obchodami jubileuszu 70-lecia połączenia obu miast.
Do stworzenia malowidła zaproszony został artysta Wojciech Kołacz działający pod pseudonimem Otecki. Zainteresowany historią i miejskimi legendami artysta zaplanował dzieło, które  odwołuje się do miejskiej symboliki. Stylistyka muralu inspirowana jest sgraffito Władysława Szostaka z lat 60. XX wieku, widniejącym na ścianie Teatru Lalek Banialuka oraz starymi pocztówkami i lokalną sztuką ludową, a także kolorystyką sąsiednich budynków. Mural przedstawia spersonifikowaną rzekę Białą, którą obejmują dwie postaci symbolizujące Bielsko i Białą. Towarzyszą im elementy z heraldyki obu miast – lilie i róże. Otecki chce w ten sposób podkreślić wagę rzeki, będącej źródłem życia, wokół której powstały niegdyś dwie osady, a później miasta. Rzeki, która kiedyś stanowiła granicę pomiędzy miastami i państwami, a dzisiaj przepleciona mostami staje się elementem łączącym różne kultury, historie i tradycje.

Wojciech Kołacz ps. Otecki:
Główny motyw muralu to trzy postaci. Środkowa personifikuje rzekę Białą, po bokach symbolicznie ukazałem oba miasta. Układ kompozycyjny postaci sugeruje most. Relacje postaci tworzących ową «konstrukcję», to relacje mieszkańców. Rzeka nie stanowi już bariery geograficznej – istnieją dziś realne mosty. Chciałbym, aby mural przypominał o pokonywaniu barier międzyludzkich, celebrował jedność i przypominał, że nad więziami trzeba nieustannie pracować. W kompozycji znalazły się także motywy zaczerpnięte z heraldyki obu miast: dwie róże z herbu Białej i trzy białe lilie z herbu Bielska.

Wojciech Kołacz aka Otecki na co dzień zajmuje się grafiką warsztatową i ilustracją. Od końca lat 90. XX wieku ingeruje swoimi działaniami w przestrzeń miejską: maluje murale, umieszcza prace papierowe wykonywane tradycyjnymi technikami graficznymi, przykleja niewielkie rzeźby. Wszystkie te działania subtelnie wpisują się w żywą tkankę miasta. Dzieła artysty – „miejskie opowieści”, stanowią swoistą reinterpretację ludowych podań, mitów i baśni o charakterze ponadczasowym. Artysta jest absolwentem grafiki na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom u prof. Eugeniusza Geta-Stankiewicza oraz prof. Przemysława Tyszkiewicza). Prowadzi zajęcia z grafiki w Centrum Kultury Agora we Wrocławiu. Stworzył prywatnie niewielką pracownię serigrafii. Jego murale można podziwiać w Polsce i wielu innych krajach na świecie (USA, Finlandia, Holandia, Francja).

Mural został zrealizowany w projekcie „oBBraz miasta #7”, organizowanym przez Galerię Bielską BWA i Fundację Galerii Bielskiej. Jest 26. wielkoformatowym dziełem powstałym w przestrzeni miasta.

Sponsorem muralu jest Castorama Bielsko-Biała. Partnerem w wykonaniu muralu – firma Movincar Polska Sp. z o.o.

Kuratorem projektu jest Justyna Weronika Łabądź.

Dni Bielska-Białej, wydarzenia w Galerii Bielskiej BWA i Willi Sixta
27 sierpnia – 4 września 2021

Inauguracja muralu Wojciecha Kołacza „Oteckiego”
piątek, 27 sierpnia 2021, godz. 18.00
Bielsko-Biała, plac Ratuszowy 7

_______________________________________________________________________________________________________________

KONKURS NA TYTUŁ MURALU

Galeria Bielska BWA ogłasza konkurs na tytuł muralu Wojciecha Kołacza „Oteckiego”, zrealizowanego na ścianie budynku przy Placu Ratuszowym 7 w Bielsku-Białej z okazji jubileuszu 70-lecia połączenia Bielska i Białej.
Konkurs odbywać się będzie poprzez profile Galerii Bielskiej BWA w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram). Propozycje można zgłaszać do 12 września 2021 roku. Wybraną nazwę oraz zwycięzcę konkursu galeria ogłosi do 15 września br. W jury konkursu zasiądą artysta oraz przedstawiciele galerii. Autor najcelniejszego tytułu otrzyma w nagrodę koszulkę z reprodukcją obrazu z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA oraz wydawnictwa o sztuce.

Czytaj o rozstrzygnięciu konkursu na tytuł >>
_________________________________________________________________________________________

Więcej o wydarzeniach artystycznych w Galerii Bielskiej BWA i Willi Sixta w programie Dni Bielska-Białej >>

Czytaj o muralach, pobierz przewodnik „Murale w Bielsku-Białej” >>

70-lecie połączenia Bielska i Białej

logotyp obchodów 70 lecia połączenia Bielska i Białej

Mecenas Kultury

sponsor muralu