Scalenie - mural w centrum Bielska-Białej

Aktualne

Dzieło artysty Pawła Swanskiego przedstawia odwieczną walkę sił natury

Wielkoformatowa realizacja malarska przedstawiająca walczące ze sobą zwierzęta - orła i smoka - powstała na elewacji Domu Handlowego Wokulski od strony ul. 11 Listopada, w samym centrum Bielska-Białej przy moście na rzece Białej.
Mural stworzył warszawski artysta działający pod pseudonimem Paweł Swanski. Jest to kolejne dzieło powstające w przestrzeni miasta dzięki piątej już edycji projektu „oBBraz miasta #5", realizowanego przez Fundację Galerii Bielskiej i Galerię Bielską BWA. Rozpoczęta 1 września realizacja ukończona została 10 września.
Bielski mural jest kolejną realizacją warszawskiego artysty w jego autorskim cyklu murali zatytułowanym „Gąszcz". Mural w Bielsku-Białej nosi tytuł "Scalenie".

„Przedstawiając walczące ze sobą zwierzęta – orła i smoka – Swanski zwraca w ten sposób uwagę na prawa przyrody, które mają bezpośrednie przełożenie na nasze ludzkie relacje – w świecie ludzi, tak samo jak w świecie zwierząt, trwa nieustanna walka, silniejszy najczęściej wygrywa, a każdy z procesów zatacza koło, sprawiając, że mimo kotłowaniny i pozornego chaosu wszystko odbywa się w stałym porządku świata. Poprzez mural artysta przypomina o siłach Matki Ziemi i naszych związkach z nią. Swanski tworzy mural dla Bielska-Białej w charakterystycznym dla siebie linearnym stylu, którym odwołuje się do sztuki Wschodu, jego symboliki, dzieł drzeworytniczych, ale też współczesnej sztuki tatuażu”.
                                                                                                                    Justyna Łabądź, kurator projektu „oBBraz miasta”

Paweł Swanski – malarz, grafik, ilustrator, autor animacji i teledysków. Urodził się w 1980 roku w Warszawie. Należy do tzw. pokolenia transformacji. Pomimo młodego wieku, Swanski jest już uznanym w kraju i za granicą artystą wielu form, kojarzonym z urban culture, a odnoszącym już pierwsze sukcesy na aukcjach sztuki współczesnej. Jego sztuka często komentuje i dokumentuje otaczającą rzeczywistość. 
Na koncie ma dwie indywidualne wystawy w Polsce, udział w RedBullBoxGallery w Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, w „Laktacjach“ Galerie Nabrezi w Pradze (Czechy), w wystawie zbiorowej Art of Football w Mediolanie (Włochy) i Bazylei (Szwajcaria) podczas Art Basel.


Mural Swanskiego powstał w edycji projektu „oBBraz miasta #5”, realizowanego przez Fundację Galerii Bielskiej i Galerię Bielską BWA. Ideą projektu jest wzbogacenie przestrzeni miejskiej o dzieła stworzone przez uznanych artystów.
Dotychczas, podczas czterech wcześniejszych edycji, zaproszeni artyści zrealizowali na ścianach bielskich kamienic i murze oporowym osiem dzieł:
2014 – „Pasterz” projektu ETNOGRAFF, „Sowa” Turbosa, „Sztuka dla lepszego życia” Izabeli Ołdak
2015 – „Frasunek” Marcina Malika Malickiego, „Koronka" NeSpoon, „Kozica” Ilony Krieser
2016 – „Noc Świętojańska” Natalii Rak
2017 – „Blue Monday” Mateusza Gapskiego – Bezta

Projekt „oBBraz miasta #5” jest współfinansowany z budżetu Gminy Bielsko-Biała.
Organizatorami projektu są Fundacja Galerii Bielskiej i Galeria Bielska BWA.
Kuratorem jest Justyna Łabądź.
Głównym partnerem i sponsorem projektu jest Leroy-Merlin Polska Sp. z o.o.