Teatr Tekstu im. Teodora Sixta

Aktualne

Artur Pałyga zaprasza na kolejne wspólne czytanie sztuki w scenerii Willi Sixta: tym razem Jon Fosse i jego dwie sztuki teatralne. Wstęp wolny.

Będzie to drugie w 2021 roku spotkanie Teatru Tekstu im. Teodora Sixta w Willi Sixta, otwartej po procesie rewitalizacji w 2020 roku, a także po przerwie koronawirusowej.
Wybór tekstu do wspólnego czytania sztuki i prowadzenie Artur Pałyga.
Uwaga! Nie jest wymagana znajomość tekstu. Czytanie z podziałem na role zakłada, że sztuka będzie odkrywana w trakcie wydarzenia wspólnie przez uczestników spotkania.

Artur Pałyga:
Idziemy śladem „Kruma” z poprzedniego czytania, tym razem do Norwegii. Motyw: matka i syn, rodzice i syn, powrót kogoś, kto wyjechał na długo. To będzie nasz łącznik. Zobaczmy, jak podobny temat zrealizował Jon Fosse, najbardziej znany norweski dramaturg współczesny, chyba obecnie jedyny spośród norweskich dramaturgów, na którego można postawić pieniądze u bukmacherów przyjmujących zakłady, kto dostanie Nobla.
Fosse jest rytmicznym minimalistą. Teksty są krótkie, a frazy poszarpane w wąskie kolumienki, jak złe wiersze. Jest to, czego spodziewamy się po norweskich sztukach, a więc dystans, chłód i fiordy za oknem, ale też coś nowego, o czym, mam nadzieję, pogadamy sobie w Willi Sixta.
Jon Fosse urodził się w 1959 na północno-zachodnim skraju Norwegii w Haugesund, które jest miasteczkiem mniej więcej wielkości Żywca i jednocześnie dwunastym miastem co do wielkości w Norwegii. W czasach młodości Fossego było ważnym ośrodkiem połowu śledzia.
Obecnie mieszka w Oslo, w państwowej rezydencji, w jakich Norwegia umieszcza swoich artystów, których uznaje za wystarczająco zasłużonych. Za swoje powieści dostał ostatnio dość podejrzanie dla nas brzmiącą nagrodę, mianowicie Nagrodę Rady Nordyckiej. Pisze w języku nynorsk, którym posługuje się niewielki procent Norwegów. Tłumaczył na nynorsk m.in. Ibsena.
„Fossego interesują relacje międzyludzkie. Jego bohaterowie to kochankowie, przyjaciele, rodzice, dzieci. Mimo uwikłania w najróżniejsze relacje, brak im podstawowej zdolności do wzajemnej komunikacji” – pisze w eseju o nim Monika Grossman-Kliber. A wszystko to w krajobrazie typu: fiordy, gołe pagórki, zryte wiatrem równiny, rzadka roślinność, łódź na zimnym morzu i zacinająca ulewa. Aby oddać ten klimat, zacytuję fragment sztuki, którą będziemy czytać, pt. „Matka i dziecko”:
„Mało mówisz
nie jesteś zbyt rozmowny.
Ale tacy są
ludzie z Vestlandii”.

Zapraszam!


Artur Pałyga – dramaturg, autor kilkudziesięciu sztuk teatralnych wystawianych w Polsce i na świecie. W 2006 roku zadebiutował na teatralnej scenie w bielskim Teatrze Polskim sztuką inspirowaną sylwetką Teodora Sixta pt. „Testament Teodora Sixta”. Ze swoją działalnością w dziedzinie dramatu często powraca do miejsca inspiracji.

Teatr Tekstu im. Teodora Sixta zaprasza na czytanie dwóch sztuk teatralnych!
Jon Fosse
„Matka i dziecko”
„Syn”
Willa Sixta, ul. Adama Mickiewicza 24
piątek, 10 grudnia 2021, godz. 18.00
Wstęp wolny.

Czytaj więcej o Teatrze Tekstu Teodora Sixta i pierwszym spotkaniu w 2021 roku oraz Arturze Pałydze >>

 



Galeria Bielska BWA jest beneficjentem projektu pn. „Rewitalizacja Willi Teodora Sixta w Bielsku-Białej" realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 / Oś priorytetowa X