Walczymy o tytuł IDOL 2020. Głosowanie do 7 czerwca

Aktualne

Haptyczne zwiedzanie wystaw, warsztaty artystyczne dla osób niewidomych, audiodeskrypcja dzieł sztuki – galeria zyskała nowych widzów, z których jest dumna!

Cieszyńskie Koło Polskiego Związku Niewidomych zgłosiło Galerię Bielską BWA do tegorocznego Konkursu IDOL 2020, którego organizatorem jest Fundacja Szansa dla Niewidomych. Celem ogólnopolskiego konkursu jest wyróżnienie osób, firm i instytucji, które w ciekawy sposób zapisały się w dziedzinie nowoczesnej rehabilitacji osób niewidomych i słabo widzących. Konkurs wyróżnia działania związane zarówno z integracją społeczną i aktywnością obywatelską niewidomych, jak i wyrównywaniem życiowych szans osób niepełnosprawnych wzrokowo. Ważna jest także edukacja, poznawanie nowych obszarów kultury, a nawet obecność w mediach.
Galeria Bielska BWA została zgłoszona w kategorii Instytucja/Placówka kultury/Firma.
Członkowie Koła PZN w Cieszynie docenili w ten sposób kilkuletnie działania galerii pod hasłem „Dotknij sztuki”, umożliwiające osobom niewidomym kontakt ze sztuką współczesną, w tym przede wszystkim haptyczne zwiedzanie wybranych wystaw, uczestnictwo w warsztatach artystycznych, wernisażach, czy też dostęp do audiodeskrypcji dzieł sztuki z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA. Osoby niewidome i niedowidzące znalazły się dzięki temu w gronie niezwykle aktywnych miłośników sztuki. Pracownicy galerii, po uprzednim szkoleniu przeprowadzonym przez osoby ociemniałe prowadzące Fundację Audiodeskrypcja „Drzwi do kultury i sztuki”, towarzyszyli niewidomym i niedowidzącym widzom podczas zwiedzania za pomocą dotyku. Tak było m.in. podczas pierwszego zwiedzania haptycznego wystawy rzeźby Agaty Agatowskiej pt. „Dzień na Marsie” (2017). Tak niezwykłymi – bardzo wrażliwymi i mądrymi, jak się okazało – widzami zainteresowały się także media; wypowiedź dla Teleexpressu TVP, który zrelacjonował haptyczne zwiedzanie „Dnia na Marsie” była dla środowiska PZN bardzo miłym akcentem.

* W trakcie etapu wojewódzkiego konkursu, głosy można oddawać do 7 czerwca 2020 roku za pośrednictwem strony internetowej:
http://idol.szansadlaniewidomych.org/p/12

Na wskazanej stronie internetowej znajduje się lista kandydatów ze Śląska do tytułu IDOL 2020 w różnych kategoriach. Galeria Bielska BWA jest wśród zgłoszeń w kategorii Instytucja/Placówka kultury/Firma. Zwycięzcy etapu wojewódzkiego znajdą się w finale ogólnopolskim konkursu.
Zachęcamy miłośników sztuki i sympatyków galerii do głosowania.

*Galeria dziękuje wszystkim sympatykom, którzy obdarzyli ją w konkursie swoimi głosami.

_________________________________________________________________________________________

Oprowadzanie kuratorskie dla osób niewidomych i niedowidzących z bielskiego oddziału PZN po wystawie Agaty Agatowskiej „Dzień na Marsie”, 2017, fotorelacja Justyna Łabądź >>

Warsztaty artystyczne w Galerii Bielskiej BWA z udziałem osób niewidomych i niedowidzących:

Rzeźba - Formowanie postaci, warsztaty w scenerii wystawy rzeźby w drewnie Antoniego Rząsy, 2019  >> 
Czeska sztuka inspiruje, warsztaty w scenerii wystawy „W zasięgu. Sztuka czeska XIX i XX wieku ze zbiorów Regionalnej Galerii Sztuki w Zlinie”, 2018, fotorelacja Małgorzata Krzempek >> 
Bibułkowe kwiaty,
warsztaty w scenerii wystawy Beaty Bojdy ETNO, w programie Projektu Spektakle bez barier. Sezon 2019, fotorelacja Dorota Koperska >>