Wernisaż wystawy Anny i Ireny Nawrot ONE

Aktualne

W piątek autorskie oprowadzanie; w sobotę artystki poprowadzą warsztaty. Odwołane zostały pozostałe wydarzenia z powodu zaostrzenia rygorów sanitarnych związanych z COVID-19.

Wernisaż wystawy „One”, będącej piątą wspólną wystawą znanych sióstr bliźniaczek Anny i Ireny Nawrot, rozpocznie się w piątkowy wieczór, 9 października br. o godz. 18.00. Wernisaż poprzedzi otwarte oprowadzanie dla widzów – początek o godz. 17.00. Anna i Irena Nawrot opowiedzą o swoich pracach prezentowanych w obu salach galerii. Widzowie zanurzą się w intymny świat sztuki obu kobiet, poznają genezę i znaczenie tekstylnych i fotograficznych kolaży, obiektów, fotografii, obrazów z włóczki i haftów, zgłębią sposób, w jaki artystki przedstawiają współczesną kobietę, zarówno poprzez odwołanie do utartych schematów kultury i ról społecznych, jak i cielesności oraz osobistych przeżyć. Wystawa da asumpt do zgłębienia twórczości sióstr, do poznania ich osobowości oraz metody twórczej.
W dzień po wernisażu, w sobotę, Anna i Irena Nawrot w scenerii swojej wystawy poprowadzą warsztaty dla widzów dorosłych na warsztaty, których końcowym efektem będzie wspólna realizacja tekstylnego kolażu. W scenerii wystawy „One”, odbywać się będą kolejne spotkania z widzami, w tym m.in. pierwsze w cyklu szkoleń dla nauczycieli, edukatorów i animatorów kultury. Biorąc za punkt wyjścia prace Anny i Ireny Nawrot, edukatorzy z galerii zaproponują, jak przedstawiać sztukę współczesną w pracy z młodzieżą.

UWAGA!
Wyjątkowo bogata w wydarzenia towarzyszące wystawie miała być sobota, 10 października br. Niestety, wprowadzone od 10 października zaostrzone rygory sanitarne związane ze zwiększonym zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa COVID-19, spowodowały konieczność odwołania bądź przesunięcia na jakiś czas dwóch wydarzeń.
Odwołane zostało zwiedzanie haptyczne dla osób z dysfunkcją wzroku – oprowadzać miały Anna i Irena Nawrot. Decyzja o organizacji zwiedzania wystawy przy pomocy dotyku w innym terminie, zostanie podjęta wspólnie z zarządami kół Polskiego Związku Niewidomych w Cieszynie i Bielsku-Białej.
Odwołane zostało spotkanie pod hasłem „Kobieta w sztuce”. Obok Anny i Ireny Nawrot miała zasiąść aktorka Teatru Polskiego Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt, która zasłynęła ostatnio z roli, w której wcieliła się w postać piosenkarki i aktorki z doby PRL-u Kaliny Jędrusik, dla jednych postaci kultowej, dla innych skandalistki. Spotkanie miało być prowadzone przez Zuzannę Bojdę, autorkę tekstu monodramu „Kalina”.

***

Anna i Irena Nawrot – „One”
Wernisaż: piątek, 9 października 2020, godz. 18.00
Oprowadzanie autorskie: piątek, 9 października 2020, godz. 17.00
Po wystawie „One” oprowadzają artystki Anna i Irena Nawrot
Wystawa trwa do 19 listopada 2020 roku.


WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE WYSTAWIE „ONE”
sobota, 10 października 2020
godz. 10.00
„Ręczne robótki” – warsztaty dla dorosłych
Prowadzenie – Anna i Irena Nawrot
Spotkanie adresowane jest do osób, które lubią bawić się igłą i nitką. Efektem warsztatu będzie wspólna realizacja tekstylnego kolażu.
Czytaj więcej o warsztatach >>

godz. 15.00
Oprowadzanie po wystawie „One” dla osób niewidomych i niedowidzących / UWAGA! OPROWADZANIE ODWOŁANE!
Oprowadzają Anna i Irena Nawrot
Artystki opowiedzą o swoich pracach, ich przesłaniu i metodach twórczych, umożliwiając widzom z dysfunkcją wzroku zapoznanie się z wybranymi dziełami w sposób haptyczny (poprzez dotyk).
Czytaj więcej o oprowadzaniu >>godz. 16.00
Kobieta w sztuce – spotkanie z artystkami Anną i Ireną Nawrot oraz aktorką Teatru Polskiego Wiktorią Węgrzyn-Lichosyt / UWAGA! SPOTKANIE ODWOŁANE!
Prowadzenie – Zuzanna Bojda
Spotkanie z Anną i Ireną Nawrot, autorkami wystawy „One” oraz aktorką Wiktorią Węgrzyn-Lichosyt, odtwórczynią roli Kaliny Jędrusik w głośnym monodramie „Wyspa Kalina” w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Rozmowa dotyczyć będzie wizerunku kobiety, jej postrzegania i funkcjonowania w przestrzeni prywatnej i społecznej.
Czytaj więcej o spotkaniu >>
wtorek, 13 października, godz. 16.00
Szkolenie dla nauczycieli i animatorów kultury związane z wystawą Anny i Ireny Nawrot „One”
Pierwsze w cyklu spotkań, na które Galeria Bielska BWA zaprasza nauczycieli, edukatorów i animatorów kultury. Edukatorzy z galerii zaproponują, jak przedstawiać sztukę współczesną w pracy z młodzieżą.
Szkolenia są bezpłatne, będą poświadczane certyfikatem uczestnictwa.
Czytaj więcej o szkoleniu >>

Czytaj więcej o wystawie Anny i Ireny Nawrot „One” >>