Wernisaż wystawy malarstwa Ireneusza Walczaka

Aktualne

Wernisaż poprzedzi oprowadzanie kuratorskie z udziałem artysty (17.00). Tytułowy „Zeitgeist”, jak całe malarstwo śląskiego artysty, odzwierciedla klimat epoki, pełnej zagrożeń i pytań o przyszłość planety.

Od „Disintegration” – obrazu z cyklu „Terra Incognita”, uhonorowanego główną nagrodą na Bielskiej Jesieni w 1994 roku – do „Zeitgeist” (z niem. duch czasu), najnowszego cyklu dającego tytuł bielskiej wystawie. Wystawa prac Ireneusza Walczaka przypomina, iż śląski artysta, profesor katowickiej Akademii Sztuk Pięknych, niezmiennie od lat zabiera głos w sprawach najważniejszych przemian cywilizacyjnych. Dzieło artysty współgra z klimatem epoki, nie zamyka on swego malarstwa wyłącznie w świecie artystycznym.
Zdaniem Stanisława Rukszy, w twórczości artysty najważniejszy jest „horyzont treściowy, wypełniony nawarstwiającymi się emocjami, zdarzeniami egzystencjalnymi, chwilowymi iluminacjami, a także przeszłą lub teraźniejszą sferą historyczną lub społeczno-kulturową. Zakres sztuki Ireneusza Walczaka zmienia się tak, jak zmienia się rzeczywistość, z którą konfrontuje nas jednostkowy los” (Stanisław Ruksza, „Od budowania tożsamości do miłości losu” (w:) Ireneusz Walczak, „Narkoza i euforia. 2019–1988”, ASP Katowice 2019).

Wernisaż: piątek, 7 lutego 2020 roku, godz.18.00
Wystawa trwa od 7 lutego do 1 marca 2020 roku.

***
Widzów chętnych do rozmowy o twórczości Ireneusza Walczaka galeria zaprasza do kilku oprowadzań po wystawie „Zeitgeist”. W zależności od terminu i charakteru oprowadzania, przewodnikiem dla widzów będzie sam artysta, a także kuratorka wystawy Agata Smalcerz oraz filozof Jarosław Hess – będzie to kolejne oprowadzanie filozoficzne po wystawie sztuki współczesnej.

Harmonogram oprowadzań po wystawie:

piątek, 7 lutego 2020, godz. 17.00
Otwarte oprowadzanie kuratorskie z udziałem artysty.
Oprowadza kuratorka Agata Smalcerz.
18.00 – wernisaż wystawy

wtorek, 11 lutego 2020, godz. 17.00
Otwarte oprowadzanie po wystawach Piotra C. Kowalskiego i Ireneusza Walczaka. Oprowadzają: Ada Piekarska i Agata Smalcerz

czwartek, 13 lutego 2020, godz. 18.00, wstęp wolny
Oprowadzanie filozoficzne
Prowadzenie: Jarosław Hess, filozof.

Jarosław Hess – ukończył filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Był założycielem i prezesem Stowarzyszenia Uwaga Kultura, a także pomysłodawcą i współtwórcą Ośrodka Kreatywności Obywatelskiej. Od ponad dziesięciu lat prowadzi w Bielsku-Białej spotkania dyskusyjne Kawiarni Filozoficznej, a od kilku lat także spotkania Klubu Książki przy Bibliotece Pedagogicznej w Bielsku-Białej.

Czytaj więcej o wystawie Ireneusza Walczaka „Zeitgeist” >>