Wernisaż wystawy Ryszarda Góreckiego w piątek 10 stycznia

Aktualne

Tuż przed wernisażem, o godz. 17.00, po wystawie „LOVE” oprowadzać będą krytyk sztuki Stach Szabłowski oraz autor prac, Ryszard Górecki.

Wystawa „LOVE” w Galerii Bielskiej BWA to pierwsza wystawa w polsko-niemieckim tournée Ryszarda Góreckiego, który z przygranicznych Słubic, gdzie prowadził słynną w latach 90. XX wieku Galerię Prowincjonalną, przeniósł się w 2002 roku do Berlina; tam do dziś mieszka i tworzy. Wystawa obrazów na płótnie i prac na papierze jest autorskim wyborem prac powstałych w ostatnich 20 latach w Niemczech. Widać eksperymenty artysty z przedmiotami znalezionymi i produktami konsumenckimi. Twórczość Góreckiego to opowieść o globalnej niepewności, wielowymiarowości świata, w którym przyszło nam żyć dzisiaj, a którego sens musimy tworzyć na bieżąco.
Rozpoczynające się w Bielsku-Białej w tournée artysty (2020–2021), to wielki powrót twórcy, z jego pesymistyczną, ale też przepojoną fascynacją, narracją o neoliberalnym świecie współistnienia zła dobra, nauki, religii, śmierci i witalności, przemocy i miłości. Kolejne wystawy w Muzeum Narodowym w Szczecinie, toruńskiej Wozowni, BWA w Jeleniej Górze, Galerii Sztuki Arttrakt we Wrocławiu, Muzeum Sztuki Dieselkraftwerk w Cottbus (Niemcy) i BWA w Zielonej Górze będą odrębnymi prezentacjami dorobku Ryszarda Góreckiego.

Ostatnim 20 latom twórczości Ryszarda Góreckiego poświęcona jest także przygotowywane przez BWA Zielona Góra wspólne wydawnictwo pt. „Love”. Jedną z publikacji w książce jest rozmowa, jaką Stach Szabłowski przeprowadził z Ryszardem Góreckim.

Ryszard Górecki – urodzony w 1956 roku w Słubicach. Artysta interdyscyplinarny, poruszający się pomiędzy malarstwem, sztuką obiektu i instalacją. Kurator wystaw i pedagog. Absolwent Uniwersytetu w Zielonej Górze (dyplom w 1979 roku). W latach 1980–2002 stworzył i prowadził Galerię Prowincjonalną w Słubicach oraz Art in CP w Collegium Polonicum UAM. W latach 1998–2005 był kuratorem programu polskiej sztuki współczesnej w Brandenburskim Muzeum Sztuki Współczesnej Cottbus-Frankfurt nad Odrą. Laureat Paszportu „Polityki” (1994). Kilkakrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie oraz Fundacji Kultury w Berlinie. Zainteresowany deformowaniem nauki oraz łączeniem kultury popularnej z naukami społecznymi, historią i metajęzykiem sztuki. Eksperymentuje z przedmiotami znalezionymi i produktami konsumenckimi. Mieszka w Berlinie.

Galeria Bielska BWA
piątek, 10 stycznia 2020 roku o godz. 18.00.
godz. 17.00 (wstęp wolny)
Oprowadzanie po wystawie z udziałem Ryszarda Góreckiego oraz Stacha Szabłowskiego.
godz. 18.00
Otwarcie wystawy „LOVE”


Czytaj więcej o wystawie „LOVE” >>