8. Foto Art Festival im. Andrzeja Batury. Bielsko-Biała, 11–27 października 2019

Slow Life – międzynarodowy festiwal o ludziach i dla ludzi. Pod takim hasłem odbywać się będą festiwalowe wydarzenia: wystawy, maraton autorski, warsztaty, DiasShow i FotoOpen

Po raz ósmy do Bielska-Białej zjadą światowej sławy fotograficy zaproszeni do udziału w kolejnej edycji Foto Art Festivalu – międzynarodowego  festiwalu fotografii, przyciągającego do Bielska-Białej zarówno artystów, jak i rzesze widzów, pragnących nie tylko oglądać wystawy zdjęć, ale osobiście rozmawiać z mistrzami fotografii, uczestniczyć w maratonie autorskim, warsztatach i innych festiwalowych wydarzeniach. Wystawy potrwają od 11 do 27 października br.; prezentowane będą m.in. w Muzeum Historycznym – Starej Fabryce, Galerii Bielskiej BWA, Galerii Fotografii B&B, Galerii Sfera, Książnicy Beskidzkiej, Regionalnym Ośrodku Kultury. Najważniejsze wydarzenia koncentrują się podczas pierwszego festiwalowego weekendu 11–13 października. Podczas ceremonii otwarcia w Teatrze Polskim (piątek, 11 października, godz. 19.00) zaprezentowane będą wybrane prace wszystkich artystów, a ich samych prowadząca ceremonię Inez Baturo, dyrektor programowy i artystyczny FAF, będzie zapraszała na scenę, by przywitali się z widownią.

Założeniem festiwalu od początku jego istnienia jest ukazywanie różnorodności fotografii – tematycznej i estetycznej. Wystawy prezentują dokument, pejzaż, portret, reportaż czy eksperyment. Można oglądać zarówno tradycyjną fotografię analogową, jak i nowoczesne media cyfrowe, zobaczyć prace uznanych mistrzów fotografii, ale też młodych utalentowanych fotografików.
Zaproszeni artyści to wybitni twórcy o światowej renomie z Europy, Ameryki, Afryki i Australii. Wszystkie wystawy to polskie premiery, co jest także specyfiką bielskiego festiwalu.
Program 8. Foto Art Festivalu 2019  jest już znany, ale organizatorzy zamierzają ogłosić go dopiero latem, gdy wszystko dopięte będzie na ostatni guzik. W Galerii Bielskiej BWA, gdzie tradycyjnie umieszczane są największe wystawy, eksponowane będą w tym roku indywidualne prezentacje czterech artystów.

 

Inez Baturo

Inez Baturo
Artysta fotografik
kurator Galerii Fotografii B&B,
prezes Fundacji Centrum Fotografii;
dyrektor programowy i organizacyjny FAF:

Łączy nas fotografia oraz życzliwość do świata i ludzi.
Nasze hasło to – Slow Life. Festiwal o ludziach i dla ludzi.

Organizatorami Foto Art Festivalu są Gmina Bielsko-Biała i Fundacja Centrum Fotografii. Dyrektorem programowym i organizacyjnym jest Inez Baturo, przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego jest Adam Ruśniak, wiceprezydent Bielska-Białej. Patronat artystyczny nad festiwalem sprawują Stowarzyszenie Autorów ZAiKS i Związek Polskich Artystów Fotografików.

___________________________________________________________________________________________

Pierwsza edycja Foto Art Festiwal odbyła się w 2005 roku. Festiwal stworzyli i nadali temu wydarzeniu indywidualny charakter znani artyści fotograficy, związani z miastem Inez i Andrzej Baturo – kuratorzy, prowadzący w Bielsku-Białej Galerię Fotografii B&B, założyciele Fundacji Centrum Fotografii.
Andrzej Baturo, wieloletni prezes Fundacji Centrum Fotografii, od początku dyrektor generalny festiwalu, zmarł w czerwcu 2017 roku w wieku 77 lat. Od siódmej edycji w 2017 roku Foto Art Festival nosi imię Andrzeja Batury.


Festiwal potrwa od 11 do 27 października 2019 roku.
Centrum festiwalowe zorganizowane będzie w Galerii Bielskiej BWA (Bielsko-Biała, ul. 3 Maja 11, parter: hol, salka); Klub Festiwalowy – tradycyjnie w Klubokawiarni Aquarium (I piętro galerii).


FAF logoWięcej informacji,
szczegóły programowe,
informacje o zasadach uczestnictwa
w wydarzeniach,
ceny biletów i karnetów oraz wiele
festiwalowych ciekawostek

na stronie Foto Art Festival >>