9. Foto Art Festival im. Andrzeja Batury Bielsko-Biała, 8–24 października 2021

Na bielskim festiwalu zobaczymy wyjątkowe fotografie wybitnych artystów z Europy, Ameryki i Azji. Dokument, pejzaż, portret, reportaż, eksperyment – wszystkie wystawy pokazywane będą w Polsce po raz pierwszy!

Zbliża się kolejny, dziewiąty już, Foto Art Festiwal w Bielsku-Białej – dzieło Andrzeja i Inez Baturo, bielskich artystów fotografików – po raz pierwszy zorganizowany w 2005 roku. Od siódmej edycji w 2017 roku Foto Art Festival nosi imię Andrzeja Batury.

Foto Art Festival ukazuje różnorodność tematyczną i estetyczną fotografii. Wystawy obejmują dokument, pejzaż, portret, reportaż i eksperyment. Będzie fotografia tradycyjna i nowoczesne media cyfrowe. Indywidualne wystawy artystów fotografików – wybitnych twórców o światowej renomie z Europy, Ameryki, Azji – zajmą największe sale wystawowe w miejskich galeriach sztuki i sale ekspozycyjne w instytucjach i placówkach kultury.

Wystawy potrwają od 8 do 24 października br.; prezentowane będą m.in. w Muzeum Historycznym – Starej Fabryce, Galerii Bielskiej BWA oraz Willi Sixta, Galerii Fotografii B&B, Galerii Sfera, Książnicy Beskidzkiej, Regionalnym Ośrodku Kultury.

Najważniejsze wydarzenia skoncentrują się podczas pierwszego festiwalowego weekendu (9–10 października 2021 w Auli Wyższej Szkoły Administracji). Podczas ceremonii otwarcia festiwalu w Teatrze Polskim (piątek, 8 października, godz. 19.00) zaprezentowane będą wybrane prace wszystkich artystów, a ich samych prowadząca ceremonię Inez Baturo, dyrektor programowy i artystyczny FAF, będzie zapraszała na scenę, by przywitali się z widownią.

Widzowie oczekujący na ten niezwykle popularny i ceniony festiwal mają nadzieję, że święto fotografii, które co dwa lata przyciąga do Bielska-Białej wielu miłośników i znawców fotografii oraz samych artystów fotografików, nie mówiąc już o zaproszonych twórcach – autorach wystaw indywidualnych obecnej edycji FAF, którzy spotykają się z widzami podczas słynnego Maratonu Autorskiego, odbędzie się w realnej rzeczywistości, a nie online, jak to miało miejsce w podczas ostatniego roku pandemii.

Inez Baturo, dyrektor programowy i organizacyjny Foto Art Festivalu:
Spotkania z autorami festiwalowych wystaw głównych lub ich kuratorami to niezwykle inspirujące doświadczenie dla każdego, kto interesuje się fotografią na najwyższym poziomie. Maraton to dodatkowe pokazy zdjęć, prezentacje, filmy, dyskusje, pytania i odpowiedzi. Większość artystów przyjeżdża do Polski po raz pierwszy, a każdy z nich to ciekawa, wyjątkowa osobowość. Artyści opowiedzą nam wiele o swojej twórczości i o fotografii w ogóle. Rozmawiamy nie tylko o sztuce, ale też o świecie i naszym w nim miejscu. Spotykamy wspaniałych ludzi z różnych kultur, a łączy nas fotografia.

FAF będzie jak zawsze, w salach wystawowych znajdujących się w obiektach w centrum miasta, ale mamy też wersję na lockdown – wtedy więcej wystaw będzie w przestrzeni miejskiej: na stelażach, w witrynach pustostanów, na płotach i ścianach w mieście; zarówno wystawy jak i spotkania będą mogły odbywać się w wersji online. A zatem Festiwal będzie, a w jakiej formie - to rosyjska ruletka...

W Galerii Bielskiej BWA i Willi Sixta prezentowane będzie kilka wystaw fotografii z festiwalowego programu obejmującego ok. 20 wystaw głównych.inez baturoInez Baturo
Artystka fotografik, kurator Galerii Fotografii B&B, prezes Fundacji Centrum Fotografii;
dyrektor programowy i organizacyjny
Foto Art Festival w Bielsku-Białej:
Łączy nas fotografia oraz życzliwość do świata i ludzi.
Nasze hasło to – Slow Life. Festiwal o ludziach i dla ludzi.

Pierwsza edycja Foto Art Festiwal odbyła się w 2005 roku. Festiwal stworzyli i nadali temu wydarzeniu indywidualny charakter znani artyści fotograficy, związani z miastem Inez i Andrzej Baturo – kuratorzy, prowadzący w Bielsku-Białej Galerię Fotografii B&B, założyciele Fundacji Centrum Fotografii.
Andrzej Baturo, wieloletni prezes Fundacji Centrum Fotografii, od początku dyrektor generalny festiwalu, zmarł w czerwcu 2017 roku w wieku 77 lat. Od siódmej edycji w 2017 roku Foto Art Festival nosi imię Andrzeja Batury.


Organizatorami Foto Art Festivalu są Gmina Bielsko-Biała i Fundacja Centrum Fotografii. Dyrektorem programowym i organizacyjnym jest Inez Baturo, przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego jest Adam Ruśniak, wiceprezydent Bielska-Białej. Patronat artystyczny nad festiwalem sprawuje Związek Polskich Artystów Fotografików; patronat honorowy nad festiwalem objął Prezydent Miasta Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski; mecenasem jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Głównymi partnerami 9. FAF są: Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej, Galeria Bielska BWA i Galeria Sfera.

9. Foto Art Festiwal im. Andrzeja Batury potrwa od 8 do 24 października 2021 roku.
CENTRUM FESTIWALOWE

Biuro festiwalu, biuro prasowe, meeting point
WILLA SIXTA, ul. Adama Mickiewicza 24
Czynne w dniach 8–24 października 2021, pn.–ndz., godz. 10.00–18.00

8 października 2021 (piątek)
Konferencja prasowa (wstęp wolny)
Spotkanie z artystami i organizatorami
WILLA SIXTA, ul. Adama Mickiewicza 24, godz. 12.00–13.30

FAF FILMOWY (wstęp wolny)
8–24 października 2021
(godziny projekcji w programie FAF)
GALERIA BIELSKA BWA, ul. 3 Maja 11


CEREMONIA OTWARCIA FESTIWALU (zaproszenia)
Prezentacja artystów, koncert, bankiet
Teatr Polski, Bielsko-Biała, ul. 1 Maja 1, godz. 19.00
KLUB FESTIWALOWY – Klubokawiarnia Aquarium w Galerii Bielskiej BWA (I piętro).
___________________________________________________________________________________________logo fafWięcej informacji,
szczegóły programowe,
informacje o zasadach uczestnictwa
w wydarzeniach,
ceny biletów i karnetów oraz wiele
festiwalowych ciekawostek
na aktualizowanej stale
stronie Foto Art Festival >>