Wierne tradycji ludowej bibułkowe korony i wieńce na głowach modelek. Oryginalne makijaże i biżuteria – kolaż różnych światów w stylu etno.

Inspiracją do stworzenia cyklu portretów  w autorskim projekcie ETNO, były dla Beaty Bojdy tzw. „pająki ” wykonywane z papierowych kwiatów.
Bibułkarstwo rozwinęło się w Polsce na przełomie XIX i XX wieku, głównie na wsiach podkarpackich, małopolskich i opoczyńskich. Tam właśnie, w jednym ze skansenów, powstała część kwiatowych koron i wieniec ślubny. Papierowych kwiatów używano kiedyś do zdobienia ram świętych obrazów, przydomowych kapliczek oraz do ozdabiania kobiecych nakryć głowy z okazji świąt lub uroczystości, takich jak zaślubiny.

Wszystkie zaprojektowane przez Beatę Bojdę papierowe wieńce i korony są ręcznie wykonane tradycyjną metodą sprzed lat. Całość to kolaż różnych światów, tak charakterystyczny dla stylu etno. Piękno tych zdjęć jest zasługą oryginalnych makijaży, tkanin i kostiumów zaprojektowanych przez artystkę oraz etnicznej biżuterii pochodzącej z całego świata.
Autorami zdjęć są zaproszeni przez artystkę fotografowie, m.in. Rita Lorenc, Ula Kóska, Ewa Żylińska oraz Adam Słowikowski.
Na wystawie zostaną zaprezentowane nie tylko fotografie, ale także same wieńce i niezwykła instalacja z papierowych kwiatów.


Beata BojdaBeata Bojda – stylistka ubioru i makijażu, projektantka mody. Absolwentka wzornictwa w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi.
Jej prace w dziedzinie makijażu drukują magazyny, takie jak „Make Up Trendy”, który umieścił jedno ze zdjęć projektu ETNO na swojej okładce we wrześniu 2015 roku, czy „LNE” który przyznał jej w 2016 roku tytuł Beauty Industry Icon. Dwukrotnie otrzymała tytuł Artysty Roku w dziedzinie makijażu, w 2016 i 2018 roku.
Pracowała jako charakteryzator i kostiumograf przy wielu produkcjach filmowych, m.in. w „Kochaj i tańcz”, „Tancerze” czy ostatnio w „Agape” z Andrzejem Chyrą i Anną Cieślik.
Projekt ETNO przyniósł artystce ogromną popularność, napisały o nim m,in. „Newsweek” i „Viva”. Prezentowany był w londyńskiej The Brick Lane Gallery, w Paryżu w ramach Cool Concept oraz w krakowskiej galerii fotografii Trzecie Oko.


Sześć prac Beaty Bojdy, wybranych spośród 21 składających się na projekt ETNO, Galeria Bielska BWA zaprezentowała w górskiej scenerii Beskidu Śląskiego jako wystawę towarzyszącą 4. Bielskiemu Festiwalowi Sztuk Wizualnych 2018 (Sztuka na górskim szlaku, Beata Bojda, ETNO, Gospoda Dębowiec, lipiec – sierpień 2018).

 

 


Wystawa trwa od 26 czerwca do 25 sierpnia 2019 roku.
Wernisaż: piątek, 28 czerwca 2019, godz. 18.00