„Dla Johanne i Anny” – wystawa z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA

Pierwszą wystawą w salach ekspozycyjnych Willi Teodora Sixta jest wystawa prac z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA według koncepcji kuratorki Agaty Smalcerz, dedykowana pierwszym mieszkankom willi.

Agata Smalcerz, kuratorka wystawy:
Tytuł wystawy odnosi się do historii budynku i jego pierwszych mieszkanek: Johanne Emilie, pierwszej żony Teodora Sixta i Anny, jego drugiej żony. To dla Johanne Teodor Sixt zbudował imponującą willę z ogrodem, pragnąc wieść szczęśliwe życie rodzinne i spełnić marzenia o licznym potomstwie. Niestety, małżonkowie nie doczekali się dzieci, a Johanne zmarła, zapewne bardzo nieszczęśliwa. Podobne niespełnienie było udziałem drugiej żony Teodora, Anny: choć 30 lat od niego młodsza, również nie dała mu oczekiwanego potomka.

Po ponad stu latach od wspomnianych wydarzeń, dawne pokoje mieszkalne willi zostały przeznaczone na prezentację sztuki. Wybór prac na pierwszą wystawę – obrazów, grafiki, fotografii i instalacji – wiąże się ze współczesną perspektywą postrzegania roli kobiety: już nie tylko matki, co przez wieki nadawało jej status społeczny, ale autonomicznej, równorzędnej z mężczyzną, jednostki, o własnych marzeniach, priorytetach i osiągnięciach. Wystawa prezentuje sylwetki silnych kobiet, które dla nieszczęśliwych żon Teodora Sixta mogłyby być drogowskazem do wzmocnienia własnej osobowości i uzyskania niezależności. Wystawa przedstawia także prace, w których zawarta jest tęsknota i melancholia związana z upływem czasu i poczuciem nieuchronności przemijania.

                                                                                                                                
Wystawa „Dla Johanne i Anny” przedstawia prace: Jagody Adamus, Tamary Berdowskiej, Beaty Ewy Białeckiej, Moniki Chlebek, Martyny Czech, Kariny Czernek, Teresy Gołdy-Sowickiej, Anety Grzeszykowskiej, Izabeli Gustowskiej, Karoliny Jabłońskiej, Bartka Jarmolińskiego, Ewy Juszkiewicz, Koji’ego Kamoji’ego, Emilii Kiny, Kasi Kmity, Barbary Konopki, Grzegorza Kozery, Dominiki Kowyni, Sebastiana Kroka, Iwy Kruczkowskiej-Król, Zofii Kulik, Violi Kuś, Natalii LL, Małgorzaty Markiewicz, Ewy Markiewicz-Adamczewskiej, Barbary Nachajskiej-Brożek, Pauliny Poczętej, Malwiny Rzoncy, Jadwigi Smykowskiej, Irminy Staś, Kamili Woźniakowskiej, Ewy Zawadzkiej, Krzysztofa Zarębskiego.

Agata Smalcerz – historyczka i krytyczka sztuki, kuratorka wystaw, autorka testów o sztuce współczesnej publikowanych w ogólnopolskich tytułach i wydawnictwach, kieruje Galerią Bielską BWA w Bielsku-Białej od 2004 roku.

„Dla Johanne i Anny”, wystawa z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA
kurator – Agata Smalcerz.
Wystawa trwa od 6 listopada 2020 roku do 30 września 2021 roku.
Wstęp wolny.
UWAGA! W czasie trwania 9. FOTO ART FESTIVAL im. Andrzeja Batury, w dniach 8–24.10.2021, wystawa będzie niedostępna.

Oprowadzanie kuratorskie z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich w sobotę, 18 września 2021 roku o godz. 16.00 (wstęp wolny).
Oprowadza kuratorka Agata Smalcerz
Czytaj więcej >> 

Willa Teodora Sixta, Bielsko-Biała, ul. Adama Mickiewicza 24 (sale wystawowe).
UWAGA! Od 1 października 2021 Willa Sixta czynna codziennie 10.00–18.00!

Udostępnienie wystawy miało miejsce w dniu inauguracji działalności Willi Sixta, tj. w piątek, 6 listopada 2020 roku. W dniu otwarcia wystawa dostępna dla widzów w godz. 12.00–19.00. Wstęp wolny.
Z powodu obostrzeń pandemicznych nie odbędzie się planowany na godz. 18.00 wernisaż, odwołany został także koncert w ogrodzie.
Wystawę można zwiedzać codziennie w godz. 10.00–18.00. Wstęp wolny.


Zobacz stronę Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA >>

Czytaj więcej o rewitalizacji i przygotowaniach do otwarcia Willi Sixta >>

W mediach o wystawie:

AK, Wystawa „Dla Johanne i Anny” w bielskiej Willi Sixta, OX.PL Portal Śląska Cieszyńskiego, 27.02.2021 >>

MO, Wystawa „Dla Johanne i Anny” w odrestaurowanej Willi Sixta. Sztuki wizualne zagoszczą w niej na stałe, katowice.wyborcza.pl  >>
Inauguracja działalności zabytkowej wilii, bielskobiala.dlawas.info >>
Inauguracja działalności Willi Teodora Sixta: otwarcie wystawy „Dla Johanne i Anny”, silesiakultura.pl >>
Nastąpił długo oczekiwany moment, ms.bielsko-biala.pl >>
Willa Sixta inauguruje działalność, www.super-nowa.pl >>

__________________________________________________________________________________________

Uwaga! W Galerii Bielskiej BWA i Willi Sixta obowiązują aktualne zasady i obostrzenia związane z bezpieczeństwem sanitarnym ogłaszane przez Ministerstwo Zdrowia.
Ilość widzów oraz uczestników spotkań zgodna z aktualnymi wytycznymi.

____________________________________________________