Michał Gątarek – Antynatalizm

Obrazy pełne niepokoju – pesymistyczna podróż do przyszłości.

Wystawa malarstwa wrocławskiego artysty, prezentująca prace z najnowszego cyklu zatytułowanego „Antynatalizm”, w którym autor, Michał Gątarek, przedstawia pesymistyczne wizje przyszłości, związane z rozwojem cywilizacji oraz relacjami jednostki ze społeczeństwem i środowiskiem naturalnym, a także wynikającymi z tych relacji problemami.

Michał Gątarek:
Idea antynatalizmu nie jest wynalazkiem współczesności. Pojawiała się już dużo wcześniej,
w religiach świata, historii filozofii, czy też poezji. Kwestionowanie moralnego aspektu prokreacji wiąże się aktualnie z niepokojem o przyszłość naturalnego środowiska, a także z wątpliwościami co do kierunku rozwoju cywilizacji w dobie XXI-wiecznego kapitalizmu.
W najnowszych pracach malarskich nie staram się sugerować, co jest słuszne, a co nie. Snuję
jedynie wizję opustoszałego świata, w którym wyczuwalna jest dawna obecność człowieka. Temat ten przewijał się już częściowo przez poprzedni cykl „Nowa Atlantyda”. Został tu przedstawiony jednak w bardziej melancholijnym klimacie i przygaszonej kolorystyce. Zdegradowane środowisko naturalne, podmiejskie osiedla rodzinne, szpitale i cmentarze są głównymi motywami tych obrazów, które nie oferują pocieszenia, lecz przynajmniej nie każą cieszyć się z przyjemności zjedzenia najnowszego batonika lub posiadania śnieżnobiałych koszul, wypranych w proszku o najlepszej jakości. Enjoy!

 

Michał Gątarek.
Urodzony w 1985 roku w Rymanowie. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu; dyplom w pracowni malarstwa i rysunku prof. Aleksandra Dymitrowicza (2010). Stypendysta programu Erasmus w Bourges (Francja, 2008/2009). Laureat II Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego na 42. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2015. Otrzymał wyróżnienie honorowe na I Biennale Sztuki Młodego Wrocławia (2011). Uczestnik Międzynarodowych Warsztatów Artystycznych – Pieńków, organizowanych przez Fundację Marek Maria Pieńkowski (2010).
Autor wystaw prezentowanych we Wrocławiu: „Nowa Atlantyda” (2016) oraz „Mundofobia” (2011) w Galerii Arttrakt; „Młodzież z dobrych domów” w Galerii MMXIII (2014), a także – wspólnie z prof. Zdzisławem Nitką – w Galerii PoKuSa w Wiesbaden (Niemcy, 2010).
Uczestnik wystaw finałowych Biennale Malarstwa Bielska Jesień w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej (2019, 2017, 2015) oraz innych wystaw zbiorowych, m.in. „Błaźni i Kapłani – Trzy dekady malarstwa ekspresyjnego we Wrocławiu” w Berlinie (Niemcy, 2016); brał udział w trzeciej edycji projektu „Woliery” w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu (2012) oraz wystawie „Młode malarstwo polskie – Sztuka z Dolnego Śląska” w Dreźnie (Niemcy, 2009–2010).
Na zdjęciu Michał Gątarek, fot. archiwum Galerii Bielskiej BWA.

Otwarcie wystawy w piątek, 3 stycznia 2020 roku o godz. 18.30.
Po wernisażu set DJ-ski zagra Der Slapstick Tod (Klubokawiarnia Aquarium).
Zobacz na Facebooku  >>

Oprowadzanie autorskie po wystawie w sobotę, 4 stycznia 2020 roku o godz. 11.00. Wstęp wolny.

Więcej prac na blogu artysty >>
Facebook >>

Czas trwania wystawy: 3 stycznia – 3 lutego 2020 roku.

Czytaj więcej o wernisażu i oprowadzaniu >>

__________________________________________________________

Zobacz zdjęcia i czytaj o katalogu wystawy >>

Kup katalog w sklepie internetowym >>

__________________________________________________________

W mediach o wystawie:
Ireneusz Kaznocha, Antynatalizm. Wernisaż wystawy Michała Gątarka, TVP3 Katowice, 5.01.2020 >>
Magdalena Nycz, Opustoszały świat na płótnach, beskidzka24.pl, 3.01.2020 >>
Magdalena Nycz, Niegdyś żyli tu ludzie, Kronika Beskidzka, 9.01.2020, str. 25 (pdf.>>)