24.02.2022 – rok później

Aktualne

Bądźmy razem! Okażmy solidarność z Ukrainą i wesprzyjmy osoby, które cierpią w wyniku wojny prowadzonej przez Rosję. Spotkanie w Willi Sixta w piątek, 24 lutego.

W piątek, 24 lutego 2023, mija dokładnie rok od ataku Rosji na Ukrainę, kolejnego po rosyjskiej aneksji Krymu w 2014 roku. Dla wielu to trudna rocznica, niezatarte traumy, rozłąka z rodzinami. Dlatego warto być razem, razem z tymi, którzy w ubiegłym roku szukali schronienia przed wojną w naszym mieście i pozostają w nim do dzisiaj. Bądźmy razem, okażmy wsparcie Ukrainie i Ukraińcom cierpiącym od wojny, oraz tym, którzy zamieszkali w Bielsku-Białej.
W piątek, 24 lutego 2023 roku o godz. 17.00 Galeria Bielska BWA zaprasza na wieczorne spotkanie poświęcone Ukrainie i Ukraińcom, od roku zmagającym się z rosyjskim agresorem, niszczącym ich ojczyznę. Spotkanie odbędzie się w Świetlicy im. Kateryny Biłokur w Willi Sixta. Galeria zaprasza do wspólnego wysłuchania koncertu, recytacji poezji ukraińskiej, do obejrzenia wystawy plakatów mówiących o dramatach wojny, potrzebie pokoju, o pragnieniach ludzi.

Wystawa plakatów pod hasłem „Wojna w Ukrainie”, po raz pierwszy została zaprezentowana 3 czerwca 2022 roku w Regionalnym Ośrodku Kultury w Bielsku-Białej. Przedstawia prace studentów powstałe w Pracowni komunikacji wizualnej pod kierunkiem prof. Michała Klisia, znakomitego artysty, grafika, twórcy plakatów. Autorzy prac byli wówczas studentami drugiego roku studiów na kierunku Architektura Wnętrz w Bielskiej Wyższej Szkole im. J. Tyszkiewicza w Bielsku-Białej.

Nelia Dudek, studentka, autorka plakatu, Ukrainka mieszkająca w Bielsku-Białej, pisze w katalogu wystawy „Wojna w Ukrainie” o plakatach i ich twórcach:
Każda praca pokazuje, na ile intensywnie i w jaki sposób autor przeżywa tę sytuację. Każda praca warta jest wielkiej uwa­gi i osobnej refleksji. Moi koledzy ze studiów nie zostali obojętni. Chcę Wam, wszystkim Polakom, podziękować za wsparcie dla mojej Ojczyzny, za każde otwarte drzwi i serce, za każdą spakowa­ną paczkę na rzecz Ukrainy, za każdy gest!!! Je­steście wielkim narodem o dobrym i przyjaznym sercu!

Autorami prac na wystawie „Wojna w Ukrainie” są: Joanna Janowska, Nelia Dudek, Małgorzata Kulka, Alicja Sumper, Weronika Slek, Marek Ferfecki, Kinga Witoszek, Weronika Tora, Paulina Białek, Patrycja Błachut, Aleksandra Janik, Patrycja Borkowska, Kinga Łyczko, Kinga Witoszek, Justyna Kine, Kinga Gibas.

W czasie wieczoru wysłuchamy muzyki i poezji. Pochodząca z Ukrainy Zoriana Grzybowska zagra na bandurze i zaśpiewa głównie ukraińskie pieśni religijne i ballady historyczne, Artur Grzybowski będzie czytał fragmenty modlitw z biblijnej Księgi Judyty. Zdaniem autorów spektaklu, to właśnie Księga Judyty najpełniej oddaje sytuację Ukrainy AD 2022: – „Nasz spektakl jest swoistym misterium, modlitwą o pokój w Ukrainie”.

 
Galeria Bielska BWA, Willa Sixta, Bielsko-Biała, ul. Adama Mickiewicza 24,
Świetlica im. Kateryny Biłokur

„Wojna w Ukrainie” – wystawa plakatów (piwnice Willi Sixta)
24 lutego – 31 marca 2023
początek spotkania: piątek, 24 lutego, godz. 17.00