Agula Swoboda – Czułość, k…, czułość. Wernisaż wystawy

Aktualne

Otwarcie wystawy obrazów i kolaży, prezentacja książki oraz rozmowa o projekcie i książce Aguli Swobody pt. „Matkość”.

Wystawa malarstwa i kolaży cieszyńskiej artystki obrazujących potrzebę czułości – uczucia bliskości fizycznej i emocjonalnej, potrzebnej w każdym związku: przyjaźni, miłości, braterstwie, siostrzeństwie, przede wszystkim zaś – co podkreśla Agula Swoboda – w matkości.
W trakcie wernisażu odbędzie się także prezentacja książki oraz rozmowa o projekcie i książce Aguli Swobody pt. „Matkość”.
Spotkanie prowadzi Magdalena Ujma – krytyczka sztuki, kuratorka wystaw i projektów z zakresu sztuki współczesnej, eseistka i feministka.

Projekt Matkość Agula Swoboda realizowała we współpracy z niezwykłymi, odważnymi kobietami, które opowiedziały swoje historie związane z macierzyństwem i z ich kobiecą wytrzymałością. Całość projektu znalazła się w książce pt. „Matkość”, uzupełnionej tekstami krytyczki sztuki Magdy Ujmy i Katarzyny Wojciechowskiej z Fundacji Zielone Pojęcie oraz wstępem artystki Aguli Swobody.

Agula Swoboda:
W końcu z głodu można umrzeć. A z braku czułości? Szukam jej..., nawet kiedy o niej nie myślę. Pożądam jej i zawsze muszę sobie brak tej czułości gdzieś uzupełniać. Jak wodę. Maluję, a potem szukam jej w jakichś przedziwnych miejscach i w przedziwny sposób ją  znajduję.  Albo znajduję tam, gdzie się nie spodziewam. W miejscach spodziewanych najczęściej panuje bezczułość. Więc jestem ostatnio tak bardzo na nią uważna. Bo kiedy czułość i uważność się przenikają, to gwarantują mi przetrwanie, odmrożenie i widzenie żywego świata.
Raz, dwa, trzy- dziecko przytula się do mojego policzka.
Cztery, pięć, sześć – dłoń dotyka mojej stopy.
Osiem, dziewięć – zasypiam w czułości.
Nikt na nią nie przysięga, nikt się nie powołuje…
 A tylko Czułość, kurwa, czułość, dodaje nam obecności i godności.

Galeria Bielska BWA, Klubokawiarnia Aquarium
Agula Swoboda – „Czułość, k…, czułość”
5–30 grudnia 2022
wernisaż: poniedziałek, 5 grudnia 2022, godz. 18.00
oraz spotkanie z artystką połączone z promocją książki pt. „Matkość”
Spotkanie prowadzi Magdalena Ujma – krytyczka sztuki, kuratorka wystaw i projektów z zakresu sztuki współczesnej, eseistka i feministka.

Czytaj więcej o wystawie, artystce, projekcie i książce „Matkość” >>