Bielska Jesień 2021 – oprowadzanie filozoficzne

Aktualne

O wizji końca antropocenu i nie tylko – filozof Jarosław Hess oprowadzi widzów po wystawie malarstwa Bielska Jesień 2021. To już ostatni akcent biennale.

Filozoficzne oprowadzanie po wystawie będzie ostatnim akcentem prezentowanej od 30 października ubiegłego roku finałowej wystawy 45. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2021. W czwartek, 13 stycznia 2022 roku o godz. 18.00, widzów oprowadzi filozof Jarosław Hess, skupiając się na wybranych pracach, odzwierciedlających egzystencjalne postawy artystów.

Jedną z omawianych prac będzie z pewnością tryptyk „Game over” Tomasza Kulki,  któremu jury biennale przyznało Grand Prix Bielskiej Jesieni 2021.
Anna Markowska, przewodnicząca jury, pisze o nagrodzonym obrazie w swoim tekście zatytułowanym „The game is never over, Tom”, zawartym w katalogu biennale :
(…) praca „Game over” Tomasza Kulki to monumentalna wizja końca antropocenu. (…) W fantasmagorii malarza pragnący znaleźć schronienie w roślinnym mutancie ludzie są jak owady lub kolce kaktusa. Z pewnością nie są ani źródłem pozytywnych metafor, ani władcami świata. Nie mają też boga, który stworzył ich na swoje podobieństwo, ustanawiając analogię nakazującą nieustanne zbliżanie i upodobnianie się do niego. Dlatego ludzie, niebędący ani miarą, ani analogią czegokolwiek, roją się, wypadają niezdarnie z korpusu roślinnego golema, ześlizgują się z monstrualnych liści. Na próżno próbują się uratować przed upadkiem, chwytając za ręce i tworząc homoidalne pajęczyny zwisające nad przepaścią, między gałęziami-mackami Boga-Chwastu. Nowy/stary posthumanistyczny świat w postaci niezbornego montażu jakby prowizorycznie zaszczepionych i złączonych bulw, łodyg oraz owocni lewituje w złotej przestrzeni. Po prostu jest, nie głosząc przykazań, norm i dogmatów. (…)

Jarosław HessJarosław Hess – ukończył filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
Był założycielem i prezesem Stowarzyszenia Uwaga Kultura,
a także pomysłodawcą i współtwórcą Ośrodka Kreatywności Obywatelskiej.
Od ponad dziesięciu lat prowadzi w Bielsku-Białej spotkania dyskusyjne Kawiarni Filozoficznej,
a od kilku lat także spotkania Klubu Książki przy Bibliotece Pedagogicznej w Bielsku-Białej.
Na zdjęciu: Jarosław Hess w trakcie oprowadzania filozoficznego po wystawie  Michała Gątarka „Antynatalizm”, fot. Krzysztof Morcinek


Oprowadzanie jest otwarte, odbywać się będzie jeszcze w scenerii wystawy, której prezentacja w Galerii Bielskiej BWA dobiegła już końca.
Uwaga! Uczestników oprowadzania obowiązują zasady mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

 

Galeria Bielska BWA
czwartek, 13 stycznia 2022, godz. 18.00, wstęp wolny
Oprowadzanie filozoficzne
Prowadzenie: Jarosław Hess, filozof.


Czytaj więcej o 45. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2021 >>