Bielski Salon Muzyczny – muzyka czasów Sixta

Aktualne

IV Beskidzki Festiwal Klasyki Beskid Classics. W Willi Sixta koncert XIX-wiecznej muzyki kameralnej kwartetu smyczkowego Filharmonii Czeskiej.

Koncert Kwartetu Filharmonii Czeskiej w Willi Sixta jest częścią bogatego programu IV Beskidzkiego Festiwalu Klasyki Beskid Classics, trwającego od 31 sierpnia do 16 września 2023 roku. Koncerty odbywać się będą w Bielsku-Białej, Szczyrku, Ustroniu, Żywcu i Cieszynie. Święto muzyki klasycznej w Beskidach rozpocznie się koncertem kameralnym 31 sierpnia we wnętrzach Bator Art Gallery w Szczyrku; uroczysta inauguracja nastąpi 1 września w amfiteatrze w Ustroniu, a podsumowaniem festiwalu będzie gala symfoniczna dla całej Aglomeracji Beskidzkiej, z udziałem orkiestry Slovak Sinfonietta z Żyliny.
W Bielsku-Białej odbędą się trzy festiwalowe koncerty. Galeria Bielska BWA po raz kolejny zaprasza festiwalowych wykonawców do zabytkowych wnętrz Willi Sixta – koncert Kwartetu Filharmonii Czeskiej odbędzie się w willi w piątek, 8 września 2023 roku o godz. 19.00.  Koncerty zabrzmią także w Zamku Sułkowskich i Sali Koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki.

Paweł Kotla, dyrektor artystyczny festiwalu:
Do grona 20 najlepszych orkiestr na świecie zaliczana jest Filharmonia Czeska w Pradze. To zespół, który tak jak Filharmonia Wiedeńska, słynie z wyjątkowego brzmienia, sięgającego tradycji Cesarstwa Austro-Węgierskiego. Na koncercie w pełnej tajemnic i wspaniałej sztuki Willi Sixta wystąpi kwartet smyczkowy składający się z czołowych muzyków tego zespołu. Zaprezentują oni muzykę dziewiętnastowieczną, czyli czasów, kiedy przemysłowiec Theodor Sixt działał w Bielsku-Białej, budując także ten niezwykły dom. Właściwie każdy utwór w programie tego wieczoru to przebój, m.in. słynny kwartet „Amerykański” Antonina Dvořáka i jego „Humoreska”; przepiękne „Andante cantabile” Piotra Czajkowskiego i chwytające za serce „Intermezzo” Mascagniego. W tym wyjątkowym kontekście zespół zaprezentuje swoją interpretację przepięknego polskiego I Kwartetu smyczkowego Zygmunta Noskowskiego. Koncerty festiwalu w Willi Sixta są szczególnie uwielbiane przez naszych słuchaczy i jesteśmy przekonani, że i tym razem nie będą oni zawiedzeni.

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Temida Arts & Business.
Dyrektorem artystycznym jest Paweł Kotla, prezes fundacji Temida Arts & Business.
Galeria Bielska BWA należy do grona Partnerów Festiwalu.

Galeria Bielska BWA – Willa Sixta
Bielsko-Biała, ul. Adama Mickiewicza 24
piątek, 8 września 2023, godz. 19.00, wstęp wolny

IV Beskidzki Festiwal Klasyki Beskid Classics
Bielski Salon Muzyczny – Muzyka czasów Sixta

Kwartet Filharmonii Czeskiej (Czechy)

Leoš Čepický – I skrzypce
Viktor Mazáček – II skrzypce
Jiří Poslední – altówka
Jakub Dvořák – wiolonczela

Szczegółowy program festiwalu >>