Teatr Tekstu im. Teodora Sixta – Generał

Aktualne

Czytanie dramatu Jarosława Jakubowskiego pt. „Generał”, inspirowanego postacią Wojciecha Jaruzelskiego, choć niewymienionego w spektaklu z nazwiska.

Grudniowe spotkanie miłośników wspólnego czytania sztuk teatralnych odbędzie się w  w Willi Sixta w najbliższy piątek, 8 grudnia 2023 roku. Zaprasza twórca Teatru Tekstu im. Teodora Sixta, dramaturg Artur Pałyga.

Artur Pałyga:
„Generał”, to jedyna sztuka teatralna, której głównym bohaterem jest Wojciech Jaruzelski. Niby nie wymieniony z nazwiska, no ale sprawa jest jasna. Tym bardziej, że jego kumple to generałowie Czesław i Florian. Znakomity aktor, Marek Kalita, znakomicie go zagrał w charakterystycznych ciemnych okularach w spektaklu w reż. Magdaleny Popławskiej, który w 2011 roku zdobył Grand Prix festiwalu Raport w Gdyni.
Co znamienne, autorem tej jedynej sztuki poświęconej Jaruzelskiemu jest Jarosław Jakubowski, autor zdecydowanie kojarzony z prawicą. Jakubowski to, jak mi się wydaje, jedyny współczesny dramatopisarz polski zdecydowanie deklarujący się jako konserwatysta i prawicowiec, którego teksty funkcjonują na scenach polskich. Żadna z nich nie odniosła takiego sukcesu, jak właśnie „Generał”.
Zapraszam serdecznie!

Spektakl „Generał” autorstwa Jarosława Jakubowskiego w reżyserii Aleksandry Popławskiej i Marka Kality, miał premierę w Teatrze IMKA w Warszawie 21 kwietnia 2011 roku. Spektakl otrzymał Nagrodę Główną na 6. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port 2011 (przewodniczącym jury był wtedy Sławomir Mrożek), a także m.in. Nagrody za główną rolę i reżyserię w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Sam Marek Kalita otrzymał prestiżową Nagrodę im. A. Zelwerowicza za najlepszą kreację aktorską, przyznaną przez branżowy miesięcznik „Teatr”.
Telewizyjna wersja słynnego przedstawienia miała miejsce w 2018 roku w Teatrze Telewizji TVP.

 „Wybitny dramat Jarosława Jakubowskiego o fikcyjnej figurze człowieka-polityka, który w obliczu długotrwałego procesu i w oczekiwaniu na wyrok rozlicza się z własnym życiem i z własnym sumieniem. Generał owładnięty licznymi wątpliwościami, odrzucony, w samotności rozważa kwestie życia i śmierci, kary i winy, kwestie logiki dziejów…
„Generał” w reżyserii Aleksandry Popławskiej oraz Marka Kality nie jest ani apoteozą działań współczesnego przywódcy, który wybrał mniejsze zło, ani też drapieżną historią krwawego oprawcy, bezwzględnego i nikczemnego w swoim działaniu. Twórcy przedstawienia uciekają od skrajności i tworzą artystyczną, przejmującą senną wizję, symboliczny portret fikcyjnego dyktatora” – mogli przeczytać widzowie w anonsie spektaklu na stronie Teatru Telewizji >>

Teatr Tekstu im. Teodora Sixta
Galeria Bielska BWA, Willa Sixta, ul. Adama Mickiewicza 24, Bielsko-Biała
piątek, 8 grudnia 2023, godz. 18:00
Czytanie dramatu Jarosława Jakubowskiego „Generał”
prowadzenie: Artur Pałyga

Listopadowe spotkanie Teatru Tekstu im. Teodora Sixta odbyło się wyjątkowo w Teatrze Lalek Banialuka (Scena na Piętrze). Czytany był tekst Anki Herbut pt. „Rohtko”.
To tekst, który zdobył w 2023 roku Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną.