Bielska Jesień – oprowadzanie w języku ukraińskim

Aktualne

Екскурсія українською мовою по виставці 45-го Бієнале живопису Бєльська Осінь. Oprowadzanie po wystawie finalistów Bielskiej Jesieni w języku ukraińskim.

Galeria Bielska BWA zaprasza w sobotę, 18 grudnia o godz. 18.00, do zwiedzenia wystawy finałowej tegorocznej Bielskiej Jesieni i na oprowadzanie w języku ukraińskim. Wywodzący się z Ukrainy mieszkańcy Bielska-Białej, w swoim ojczystym języku usłyszą opowieść o polskim malarstwie współczesnym, o tym, co nurtuje artystów, jakie treści przenoszą na płótna w trudnych realiach XXI wieku, zobaczą także obrazy trojga młodych artystów pochodzących z Ukrainy, absolwentów polskich uczelni artystycznych.

Oprowadzać będzie Taras Gembik – pracownik kultury, performer, pochodzący z Wołynia w Ukrainie (urodził się w 1996 roku w Kamieniu Koszyrskim). Jest Ukraińcem i Polakiem. Współpracuje z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie; od trzech lat oprowadza po wystawach, tłumacząc sztukę na język osobistej empatii i piękna, w którym znikają granice. Współtworzy kolektyw „BLYZKIST” (Bliskość), skupiający się na tworzeniu wielopoziomowej wspólnoty osób z doświadczeniem migracji.
Na antenie społecznościowego Radia Kapitał, w ramach cyklu Sami SVOI, prowadzi „Praktyki lingwistyczne”, w trakcie których czytuje poezję ukraińską, recytuje także własne wiersze.

W Bielsku-Białej mieszka kilkanaście tysięcy Ukraińców. Pochłania ich głównie praca, ale nie brak też działań integrujących społeczność ukraińską oraz przedsięwzięć podejmowanych wspólnie z bielszczanami. Wsparcia udziela im działający w Bielsku-Białej Ośrodek Integracji Obcokrajowców „myBB”. Diecezja bielsko-żywiecka udziela Ukraińcom pomocy duchowej, umożliwiając uczestnictwo w nabożeństwach prawosławnych i cyklicznych modlitwach w bielskich kościołach.

Wśród 84 artystek i artystów, których prace jury zakwalifikowało do wystawy finałowej Bielskiej Jesieni 2021, wybierając ich pośród 845 twórców, którzy nadesłali prace na konkurs, jest troje młodych artystów pochodzących z Ukrainy: urodzona w Kijowie Veronika Hapchenko – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (2021), Pavlo Kazmin, urodzony w Czortkowie na Ukrainie, absolwent ASP w Katowicach (2021) oraz Hanna Shumska, urodzona w Chervonogradzie na Ukrainie absolwentka Wydziału Malarstwa i Rysunku Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
Ich prace zostały zauważone i wyróżnione: Veronika Hapchenko otrzymała wyróżnienie regulaminowe jury oraz wyróżnienie jednego z najważniejszych pism o sztukach wizualnych, Magazynu „SZUM” a Hanna Shumska została wyróżniona przez wrocławski kwartalnik – Pisma Artystyczne „Format”.

Oprowadzanie w języku ukraińskim po wystawie 45. Biennale Malarstwa Bielska Jesień
Екскурсія українською мовою по виставці 45-го Бієнале живопису Бєльська Осінь.
Oprowadza Taras Gembik
Galeria Bielska BWA
sobota, 18 grudnia 2021, godz. 18.00. Wstęp wolny.

Czytaj więcej o wystawie finałowej 45. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2021 >>
Zobacz stronę Ośrodka Integracji Obcokrajowców „myBB” w Bielsku-Białej >>

Honorowy patronat

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Mecenas kultury