14. Ogólnopolskie Biennale Rysunku i Malarstwa Uczniów Średnich Szkół Plastycznych

Ważny przegląd umiejętności warsztatowych oraz inwencji i aspiracji młodych plastyków.

Przegląd, organizowany przez Zespół Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej, obejmuje twórczość młodzieży z popularnych „plastyków” – publicznych i niepublicznych – oraz słuchaczy policealnych szkół plastycznych. Biennale jest ważnym przeglądem umiejętności warsztatowych oraz inwencji i aspiracji młodych plastyków. Do jury zapraszani są profesorowie rodzimych Akademii Sztuk Pięknych, którzy wybierają pracę nagrodzoną Grand Prix oraz przyznają nagrody i wyróżnienia w dziedzinie malarstwa i rysunku, a także kwalifikują prace na wystawę, która prezentowana jest w Galerii Bielskiej BWA.

Na 14. edycję konkursu nadesłano 587 prac (260 prac rysunkowych, 327 prac malarskich). Przewodniczącym Komisji konkursowej jest prof. Antoni Cygan z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W jury zasiadali ponadto: prof. Wojciech Zubala (ASP w Warszawie), dr hab. Tomasz Milanowski (ASP w Warszawie) i prof. Stanisław Wejman (ASP w Krakowie).

Laureatem Grand Prix 14. Biennale za obraz olejny pt. „Tchnienie obraz nr 1.” został Igor Warykiewicz z Zespołu Szkół Plastycznych w Dąbrowie Górniczej (nauczyciel prowadzący Mariusz Wnukowski).

Pierwszą nagrodę w kategorii Malarstwo za obraz pt. „Malarstwo sztalugowe”, otrzymała Aleksandra Tunkiewicz z ZSP w Dąbrowie Górniczej (nauczyciel prowadzący Mariusz Wnukowski).

Pierwszą nagrodę w kategorii Rysunek, za pracę pt. „Ada na huśtawce”, otrzymał Paweł Stefaniak z ZSP w Zakopanem (nauczycielka prowadząca Małgorzata Rosińska).

Wernisaż: piątek 29 marca godz. 11.00

Więcej o biennale na stronie bielskiego „plastyka” >>