Andrzej Paruzel, Ryszard Waśko – Ryby i krowy. Podejmij przyjaźń z naturą

Wystawa prezentuje postawy artystów manifestujących sprzeciw wobec naruszania ładu natury.

Wystawa Andrzeja Paruzela i Ryszarda Waśki zatytułowana „Ryby i krowy. Podejmij przyjaźń z naturą” ukaże wielowątkowe postawy artystów manifestujących swój sprzeciw wobec niszczenia ładu natury.
Andrzej Paruzel odnosi się głównie do problematyki wędkarstwa, które ma w Polsce kilka milionów zwolenników. Uważa, że współczesne wędkarstwo powinno ulec radykalnej przemianie, a wędkarz zamiast kaleczyć ryby, ma obowiązek je chronić. Artysta pokaże m.in. zaprojektowane przez siebie „przynęty” pozbawione haków, jak również filmy dokumentujące działalność społeczną klubów wędkarskich współpracujących z organizacjami proekologicznymi.
Andrzej Paruzel zaprosił do udziału w wystawie Ryszarda Waśkę, wybitnego artystę neoawangardy, czołowego przedstawiciela Warsztatu Formy Filmowej w latach 70. XX wieku,  obecnie mieszkającego w Berlinie. Zaprezentowane będą olejne obrazy artysty z ostatnich dwóch dekad, które przeciwstawiają się przemocy człowieka wobec człowieka i współczesnej cywilizacji wobec środowiska naturalnego. Proekologiczna postawa Ryszarda Waśki, jako artysty i kuratora, zostanie przedstawiona również w różnych dokumentach tekstowych, fotograficznych i filmowych z ostatnich „Konstrukcji w Procesie” odbytych w Australii, Izraelu i Polsce.
Kuratorem wystawy jest Andrzej Paruzel.


Andrzej Paruzel i Andrzej Partum, 1966, fot. archiwum A.ParuzelaAndrzej Paruzel – urodzony w 1951 roku w Szczecinie, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego (magister nauk o ziemi) oraz Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Twórca instalacji wideo, filmów, fotografii eksperymentalnej oraz obiektów, performer i kurator. Mieszka i pracuje w Warszawie. W latach 70. XX w. uczestniczył w ruchu polskiej neoawangardy filmowej. Członek Warsztatu Formy Filmowej oraz współzałożyciel Zespołu T. Animator „Realizacji Koluszki”. Założyciel Biura Przewodników po/Sztuce i Kulturze (w którego programie powstał szereg realizacji w przestrzeni publicznej), a także Hotelu Sztuki, który był galerią, wydawnictwem i stowarzyszeniem w Łodzi. Był uczestnikiem pierwszych festiwali wideo, m.in. w Hadze, Bilbao. W latach 80. i 90. XX wieku realizował swoje działania i projekcje w przestrzeni publicznej, a także zrealizował kilka wystaw w Europie, m.in. w Słowackiej Galerii Narodowej w Bratysławie, Kunstwerke w Berlinie, Hotel de Ville w Brukseli. Wykładał gościnnie w uczelniach artystycznych w Łodzi, Paryżu, Poznaniu, Toruniu i Lublinie. Był stypendystą m.in. Ministerstw Kultury Polski i Francji.
Prace artysty znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (filmoteka), Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Muzeum Kinematografii w Łodzi, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Worcester Art Museum (USA), oraz w prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą.
Na zdjęciu na pierwszym planie Andrzej Paruzel (z lewej) i Andrzej Partum, fot. archiwum Andrzeja Paruzela

Ryszard Waśko – urodzony w 1947 roku w Nysie.
Artysta multimedialny, pracujący w wielu dziedzinach sztuki,
takich jak fotografia, film, sztuka wideo, instalacja, malarstwo i rysunek.
Ryszard Waśko to jeden z najważniejszych współczesnych konceptualistów.
Jest także kuratorem oraz organizatorem wystaw i różnorodnych wydarzeń artystycznych.
Żyje i pracuje w Berlinie w Niemczech.
Na zdjęciu: Ryszard Waśko, Galeria aKONZEPT, Berlin, 09.2020,
fot. archiwum Andrzeja Paruzela
Czytaj więcej o artyście w Culture.pl >>

Galeria Bielska BWA
Andrzej Paruzel, Ryszard Waśko – Ryby i krowy. Podejmij przyjaźń z naturą
18 czerwca – 28 sierpnia 2021
wernisaż: piątek, 18 czerwca 2021, godz. 18.00

_____________________________________________________________

W mediach o wystawie:

Romantycy z natury. Rozmowa z Andrzejem Paruzelem i Ryszardem Waśko. Rozmawiają
Marta Czyż i Olin Gutowski, Magazyn SZUM, Rozmowy, 20.08.2021, zdjęcia z ekspozycji w Galerii Bielskiej BWA Krzysztof Morcinek >>

Stacja Kultura / Polskie Radio Czwórka, „Ryby i krowy. Podejmij przyjaźń z naturą” – wystawa manifest. Materiał przygotowała Aleksandra Opala. Data i godzina emisji: 30.06.2021, 10:46  >>

 

Dofinansowano ze środków Funduszu Popierania Twórczości