Janusz Tylman – Notatki z Pekinu

Janusz Tylman zamienia kamerę na aparat fotograficzny – na wystawie subiektywny, dokumentalny zapis fotograficzny z pobytu w chińskiej metropolii.

„Subiektywną rejestracją Pekinu” nazywa prof. Janusz Tylman swoje zdjęcia wykonane podczas pobytu w stolicy Chin. W Galerii Bielskiej BWA –  Klubokawiarni Aquarium, Janusz Tylman prezentuje zestawy fotografii drukowane na materiale. Artyście, który z wykształcenia jest operatorem filmowym, zawsze były bliskie tematy filmów dokumentalno-oświatowych, stąd pekińskie „fotonotatki”, utrwalające wybrane aspekty życia ponaddwudziestomilionowej metropolii. Widać zarówno dzieci zajęte rysowaniem, jak też scenki z życia ulicy i egzotyczne dla Europejczyka obyczaje Chińczyków oraz lokalne ciekawostki, a także fragmenty przebogatej architektury i kultury, czy też zdjęcia miejskiej fauny i flory.
Z samych fotografii, a także ze sposobu łączenia ich w zestawy kilku zdjęć, przebija doskonałe oko operatora i dokumentalisty, umiejętność dostrzeżenia i utrwalenia na kliszy czegoś wyjątkowego, wiele mówiącego o ludziach, społeczeństwie, codzienności i dniu odświętnym, o miejscach oficjalnych i intymnych, specyfice metropolii.
Fotonotatki z Pekinu Janusza Tylmana są subiektywnym, dokumentalnym zapisem pobytu autora ze studentami w stolicy Chin.  

janusz tylmanprof. dr hab. Janusz Maria Tylman – absolwent Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Od 1971 roku wykładowca akademicki w PWSFTViT. Operator i realizator kilkudziesięciu filmów krótkometrażowych dokumentalnych, oświatowych i animowanych. Autor programu dydaktycznego, inicjator studiów stacjonarnych – specjalność fotografia – w Szkole Filmowej. Wieloletni kierownik Katedry Fotografii. Organizator wystaw fotograficznych i multimedialnych (m.in. w Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy, Wrocławiu, Kielcach, Gdyni, Świdnicy, Lwowie, Wiedniu, Berlinie, Düsseldorfie, Dreźnie), promujących twórczość młodych adeptów sztuki fotograficznej.
W ostatnim czasie Janusz Tylman prezentował indywidualną wystawę fotografii „Pod stopami” w Galerii FF w Łodzi oraz w Galerii Pauza w Krakowie. W swoich pracach przedstawił  „fotograficzny zapis” żeliwnych płyt kryjących tajemnice podziemnych przestrzeni w miastach Europy, Ameryki Południowej, Azji. Płyty są swoistym światowym przykładem „sztuki ulicy”. Tworzą obraz historii miejsca, czasu, współcześnie pełnią również funkcję reklam, są „twórczym produktem” artystów plastyków. Janusz Tylman dopełnił swoim dokumentalnym spojrzeniem także wystawy „Zapiski z Bogoty” i „2640 m n.p.m.”, zrealizowane z Markiem Poźniakiem, który swoje refleksje zawarł z zapisach metodą otworkową (Galeria Re:Medium w Łodzi; Galeria Pauza w Krakowie).

Galeria Bielska BWA – Klubokawiarnia Aquarium
Janusz Tylman – „Notatki z Pekinu” 
3 września – 3 października 2021
Wernisaż: piątek, 3 września 2021, godz. 17.00

________________________________________________

O wystawie w mediach:

Gazeta Wyborcza Katowice, 23 września 2021, Łukasz Karkoszka, Trzy światy współczesnej sztuki. Wystawy w Galerii Bielskiej BWA >>