Kunszt IV. Kolekcja orońska

Nowe spojrzenie na kolekcję Centrum Rzeźby Polskiej – dzieła klasyków XX wieku oraz prace młodszych twórców związanych z CRP

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku mieści się w XIX-wiecznym zespole pałacowo-parkowym, należącym niegdyś do słynnego malarza Józefa Brandta. W przestrzeni tej króluje rzeźba współczesna, zarówno w postaci realizacji plenerowych, stałych i efemerycznych, jak i prezentowana na wystawach czasowych w kilku galeriach: w Muzeum Sztuki Współczesnej z Galerią Główną i Galerią Kameralną, w Oranżerii, Kaplicy i Wozowni. Centrum to także pracownie rzeźbiarskie i zaplecze techniczno-socjalne, hotel, restauracja, biura. W głównym pałacu znajduje się muzeum Józefa Brandta.
Centrum Rzeźby Polskiej, powołane w 1981 roku jako narodowa instytucja kultury, zgromadziło do tej pory kolekcję blisko 2000 dzieł sztuki. Na wystawę w Galerii Bielskiej BWA, kuratorka wystawy Eulalia Domanowska, krytyczka sztuki, dyrektor CRP, wybrała kilkadziesiąt rzeźb, obiektów, instalacji i filmów wideo, będących dziełami artystów różnych generacji, zarówno klasyków XX wieku, jak i młodszych twórców współpracujących z CRP.

Eulalia Domanowska - kuratorka:
Na wystawie prezentujemy różne tendencje i przemiany: od przykładów modernistycznej figuracji, abstrakcji i ekspresji po współczesne prace przestrzenne, osadzone – jak to określiła Rosalind Krauss – w poszerzonym polu sztuki: obiekty artystyczne, prace wideo czy neon. Towarzyszą im teksty historyków sztuki i artystów zwracające uwagę na istotne aspekty współczesnej rzeźby.
Po raz pierwszy poza naszą siedzibą, w Bielsku-Białej, prezentujemy kilka ubiegłorocznych nabytków: prace polskiej artystki Sofi Żezmer – mieszkającej i tworzącej poza krajem, w Wiesbaden – oraz Jacka Jagielskiego.
Wystawie towarzyszy film o prezentacji naszej kolekcji w Rydze, autorstwa Róży Fabjanowskiej i Sławomira Malcharka.
Wydany z okazji serii wystaw orońskiej kolekcji katalog „Kunszt. 100 lat polskiej rzeźby” oraz publikacja „Rzeźba dzisiaj” przybliżają profil narodowej instytucji kultury jaką jest Centrum Rzeźby Polskiej oraz charakter współczesnego rzeźbiarstwa.
                                                                                                                                                             
Bielska prezentacja „Kunszt IV” jest kolejną wersją  nowego spojrzenia na kolekcję Centrum Rzeźby Polskiej. Wcześniej wystawa gościła w Muzeum Narodowym w Rydze na Łotwie, w Galerii Zbrojownia Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku – w programie międzynarodowego Kongresu Kuratorów Sztuki Współczesnej IKT oraz w Muzeum Rzeźby Współczesnej w Orońsku.

Uczestnicy wystawy: Magdalena Abakanowicz, Sylwester Ambroziak, Michalina Bigaj, Włodzimierz Borowski, Tatiana Czekalska i Leszek Golec, Wojciech Fangor, Władysław Hasior, Thorsten Goldberg, Jacek Jagielski, Jerzy Jarnuszkiewicz, Marek Kijewski i Małgorzata Malinowska „Kocur”, Jarosław Kozakiewicz, Piotr Kurka, Natalia Lach-Lachowicz, Daria Malicka, Jarosław Perszko, Urszula Pieregończuk, Maria Pinińska-Bereś, Marta Pszonak, Martyna Szwinta, Sofi Żezmer.

Kuratorka: Eulalia Domanowska
Współpraca: Henryk Gac
Redakcja katalogu: Halina Gajewska, projekt: Michał Piekarski, promocja: Dorota Monkiewicz i Paweł Czyż
Realizacja wystawy: Mateusz Suligowski

Wernisaż wystawy: wtorek, 15 stycznia 2019 roku, godz. 18.00.

Oprowadzanie kuratorskie: wtorek, 15 stycznia 2019 roku, godz. 17.00.

Oprowadza Eulalia Domanowska, historyk sztuki, kuratorka, dyrektorka Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Więcej o wieczorze wernisażowym >>


Wystawa trwa od 15 stycznia do 17 lutego 2019 roku.

___________________________________________

W mediach o wystawie:

Magdalena Nycz "Perełki, stwory i znaleziska", Kronika Beskidzka, 24 stycznia 2019, str. 28 (pdf.)